Legislation Quick Search
06/18/2019 07:09 PM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=175&body=H

RAPHAEL MUSTO


 

Sessions

Session Year Position District Party
1971- 1972 118 Democrat
1973- 1974 118 Democrat
1975- 1976 118 Democrat
1977- 1978 118 Democrat
1979- 1980 118 Democrat
 Counties   Lackawanna, Luzerne, Monroe

Biography

03/30/1929 - 04/24/2014

Luzerne County (1971-1972), Lackawanna, Luzerne and Monroe Counties (1973-1980)

MUSTO, Raphael John, a Representative from Lackawanna, Luzerne and Monroe Counties; born in Pittston Township, Luzerne County, Pa., March 30, 1929; graduated, Pittston Township High School, 1946; B.S., King’s College, 1971; served, United States Army (1951-1953, Korean War); elected as a Democrat to the Pennsylvania House of Representatives in a Special Election, November 2, 1971 to serve the remaining 1971 term; Sworn-In, November 8, 1971 and served 4 more consecutive terms, resigning from the House, April 15, 1980; elected, United States Congress in a Special Election (April 9, 1980-1981); unsuccessful campaign for reelection to Congress (1980); elected, Pennsylvania State Senate (1983-2010); appointed, Joint Legislative Air and Water Pollution Control and Conservation Committee (1985-2008, vice-chair, 2007-2008); appointed, PennVEST (1989-1994, 1997-2010); appointed, board, State Employees’ Retirement System (1999-2010); appointed, vice-chair, Joint Conservation Committee (2009-2010); died, April 24, 2014 in Pittston, Luzerne County, Pennsylvania; interred, Pittston City Cemetery, Pittston, Luzerne County, Pennsylvania.
 



After 5 session(s) serving in the Pennsylvania House of Representatives, RAPHAEL MUSTO went on to serve in congress