Legislation Quick Search
08/03/2021 02:35 PM
Pennsylvania State Senate
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/bioshistory/MemBio.cfm?ID=2615&body=S

LeAnna M. Washington


 

Sessions

Session Position District Party
2005 4 Democrat
2006 4 Democrat
2007 4 Democrat
2008 4 Democrat
2009 4 Democrat
2010 4 Democrat
2011 4 Democrat
2012 4 Democrat
2013 4 Democrat
2014 4 Democrat
 Counties   Montgomery, Philadelphia

Biography

07/08/1945 -

LeAnna M. Washington (D4) includes Montgomery (part) and Philadelphia Counties (part)

Early Life: 

LeAnna M. Washington (D4), born July 8, 1945, Philadelphia, Philadelphia County, Pennsylvania; daughter of LeAnna Brown; West Philadelphia High School; Lincoln University (M.A.), 1989, human services; Flemming Fellows Leadership Institute, John F. Kennedy School of Government, Harvard University, 2002; honorary doctorate; Lutheran Theological Seminary, honorary doctorate; 2009; Arcadia University, 2010, honorary doctorate. Divorced, three children.

Early Career:

Former manager: Philadelphia Parking Authority Employee Assistance Program

Professional titles; business ownership; board memberships; local government; club memberships:

Board member: Pennsylvania Children Trust Fund; member: Government Health Care Advisory Panel, Children Health Advisory Council, Intra-Government Council on Long-Term Care, Philadelphia Chapter NAACP Executive Board, National Museum of African American History Task Force, Alpha Kappa Alpha, Teenshop Inc., NW Action Political Alliance, Agape Outreach Ministries, Lincoln University Alumni Association, Gaudenzia East Regional Advisory Board  

Awards:

Ruby Award, Delta Sigma Theta Sorority Quaker City Alumni Chapter Society Action Award in Political Awareness & Involvement, Sigma Gamma Rho Sorority Alpha Eta Sigma Philadelphia Alumni Chapter Golden Rose Award, Civic Leader Award for Women Against Abuse, Office of Lt. Governor Drum Major Society for Justice-2005, Women Legislative Lobby Pacesetter Award-2005

Pennsylvania Politics:

Democrat, Pennsylvania House of Representatives, Special Election on November 2, 1993 to serve the remaining 1993 term; Sworn-In, November 22, 1993 and reelected to 6 more consecutive terms; resigned from the House, June 14, 2005; vice-chairman Pennsylvania Legislative Black Caucus

Democrat, Elected to Pennsylvania Senate in a special election May 17, 2005, serving 3rd consecutive term; minority chairman: Aging & Youth Committee; Resigned October 31, 2014.

Pa. House of Representatives Biography:

https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=266&body=H

Cited:

Bogden, S. (Ed.). (2013). The Pennsylvania manual, 121. Commonwealth of Pennsylvania, p. 3-24.