S1249B1869A07955     MSP:EAZ  12/14/11     #90        A07955

  

  

  

  

AMENDMENTS TO SENATE BILL NO. 1249

Printer's No. 1869

  

1

Amend Bill, page 21, lines 6 through 30; pages 22 through 38,

2

lines 1 through 30; page 39, lines 1 through 16, by striking out

3

all of said lines and inserting

4

(1)  The First District is composed of:

5

Part of DELAWARE County consisting of the CITY of Chester and

6

the TOWNSHIPS of Chester, Darby, Ridley (PART, Wards 01

7

(PART, Division 02) and 02 (PART, Division 02)), Tinicum

8

(PART, Wards 01, 02 and 04) and Upper Darby (PART, Districts

9

02 (PART, Division 01), 03 (PART, Divisions 04, 05, 06 and

10

07), 04, 05 (PART, Divisions 01, 02 and 05), 06 and 07) and

11

the BOROUGHS of Aldan, Clifton Heights (PART, Wards 01, 02

12

and 03 (PART, Division 02)), Collingdale, Colwyn, Darby, East

13

Lansdowne, Eddystone, Folcroft, Lansdowne, Millbourne, Sharon

14

Hill, Upland and Yeadon and Part of PHILADELPHIA County

15

consisting of the CITY of Philadelphia (PART, Wards 01, 02,

16

03, 04, 05, 14, 15 (PART, Divisions 07, 10, 11 and 13), 18,

17

19, 20, 23 (PART, Divisions 01, 02, 03, 04, 05, 06, 14, 15,

18

16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 and 23), 25, 26, 27 (PART,

19

Divisions 04, 12, 15 and 17), 30 (PART, Division 04), 31, 34,

20

36, 37, 39, 40, 42 (PART, Divisions 12, 13, 16, 17, 19, 20,

21

21, 24 and 25), 43 (PART, Divisions 01, 03, 04, 05, 06, 07,

22

08, 09, 10, 13, 14, 15, 16, 19, 21, 22, 23, 24 and 25), 45

23

(PART, Divisions 08, 09, 10, 11, 13, 14, 16, 17, 18, 19 and

24

21), 46 (PART, Divisions 03, 04, 05, 06, 09, 10, 11, 12, 13,

25

14, 15, 20, 21 and 22), 48, 49 (PART, Divisions 01, 02, 04,

26

05, 09, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 21 and 22), 51,

27

60, 61 (PART, Division 01) and 62 (PART, Division 06)).

28

(2)  The Second District is composed of:

29

Part of MONTGOMERY County consisting of the TOWNSHIP of

30

Cheltenham and Part of PHILADELPHIA County consisting of the

31

CITY of Philadelphia (PART, Wards 06, 07, 08, 09, 10, 11, 12,

32

13, 15 (PART, Divisions 01, 02, 03, 04, 05, 06, 08, 09, 12,

33

14, 15, 16, 17, 18 and 19), 16, 17, 21, 22, 23 (PART,

34

Divisions 07, 08, 09, 10, 11, 12 and 13), 24, 27 (PART,

35

Divisions 01, 02, 03, 05, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 16,

36

18, 19, 20, 21, 22 and 23), 28, 29, 30 (PART, Divisions 01,

37

02, 03, 05, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 and

- 1 -

 


1

17), 32, 33, 35 (PART, Divisions 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11,

2

12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26,

3

27, 28, 29, 30 and 31), 38, 41 (PART, Divisions 01, 02 and

4

03), 42 (PART, Divisions 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09,

5

10, 11, 14, 15, 18, 22 and 23), 43 (PART, Divisions 02, 11,

6

12, 17, 18 and 20), 44, 46 (PART, Divisions 01, 02, 07, 08,

7

16, 17, 18, 19 and 23), 47, 49 (PART, Divisions 03, 06, 07,

8

08, 18 and 20), 50, 52, 53 (PART, Divisions 01, 02, 03, 04,

9

05, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14 and 23), 54 (PART,

10

Divisions 01, 02, 03, 04, 05, 06, 09, 11, 12, 13 and 18), 59,

11

61 (PART, Divisions 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10, 11,

12

12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26,

13

27 and 28) and 62 (PART, Divisions 01, 02, 03, 04, 05, 07,

14

08, 09, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 20, 22 and 26)).

15

(3)  The Third District is composed of:

16

Part of BEAVER County consisting of the TOWNSHIPS of

17

Franklin, Marion and North Sewickley (PART, District 02);

18

Part of BUTLER County consisting of the CITY of Butler and

19

the TOWNSHIPS of Adams (PART, Precincts 02 and 03), Brady,

20

Butler, Center, Cherry, Clay, Connoquenessing, Cranberry,

21

Forward, Franklin, Jackson, Jefferson, Lancaster, Marion,

22

Mercer, Middlesex (PART, District North), Muddycreek, Penn,

23

Slippery Rock, Summit (PART, District South) and Worth and

24

the BOROUGHS of Callery, Connoquenessing, Evans City,

25

Harmony, Harrisville, Mars, Portersville, Prospect,

26

Saxonburg, Seven Fields, Slippery Rock, West Liberty, West

27

Sunbury and Zelienople; Part of CRAWFORD County consisting of

28

the CITIES of Meadville and Titusville and the TOWNSHIPS of

29

Athens, Beaver, Bloomfield, Cambridge, Conneaut, Cussewago,

30

East Fairfield, East Fallowfield, East Mead, Fairfield,

31

Greenwood, Hayfield, Oil Creek, Randolph, Richmond, Rockdale,

32

Rome, Sadsbury, Sparta, Spring, Steuben, Summerhill, Summit,

33

Troy, Union, Venango, Vernon, Wayne, West Mead and Woodcock

34

and the BOROUGHS of Blooming Valley, Cambridge Springs,

35

Centerville, Cochranton, Conneaut Lake, Conneautville,

36

Hydetown, Saegertown, Spartansburg, Springboro, Townville,

37

Venango and Woodcock; All of ERIE County; Part of FOREST

38

County consisting of the TOWNSHIPS of Hickory and Kingsley;

39

Part of LAWRENCE County consisting of the CITY of New Castle

40

(PART, Ward 04 (PART, Divisions 02 and 03)) and the TOWNSHIPS

41

of Hickory, Neshannock (PART, Districts 03, 04 and 07),

42

Perry, Plain Grove, Pulaski (PART, District 01), Scott,

43

Shenango (PART, Districts 02, 04 and 05), Slippery Rock,

44

Union (PART, District 03), Washington, Wayne (PART, Districts

45

02, 03 and 04) and Wilmington and the BOROUGHS of Ellport,

46

Ellwood City (Lawrence County Portion) (PART, Ward 05), New

47

Wilmington and Volant; Part of MERCER County consisting of

48

the TOWNSHIPS of Coolspring, Deer Creek, Delaware, East

49

Lackawannock, Fairview, Findley, French Creek, Hempfield,

50

Jackson, Jefferson, Lackawannock, Lake, Liberty, Mill Creek,

51

New Vernon, Otter Creek, Perry, Pine, Salem, Sandy Creek,

- 2 -

 


1

Sandy Lake, Shenango (PART, District East), Springfield,

2

Wilmington, Wolf Creek and Worth and the BOROUGHS of

3

Fredonia, Greenville (PART, Districts 02, 03 and 04), Grove

4

City, Jackson Center, Mercer, New Lebanon, Sandy Lake,

5

Sheakleyville and Stoneboro; Part of VENANGO County

6

consisting of the CITIES of Franklin and Oil City and the

7

TOWNSHIPS of Allegheny, Canal, Cherrytree, Cornplanter,

8

Cranberry, Frenchcreek, Irwin, Jackson, Mineral, Oakland, Oil

9

Creek, Pinegrove, Plum, President, Richland, Rockland,

10

Sandycreek and Victory and the BOROUGHS of Barkeyville,

11

Cooperstown, Emlenton (Venango County Portion),

12

Pleasantville, Polk, Rouseville, Sugarcreek and Utica and All

13

of WARREN County.

14

(4)  The Forth District is composed of:

15

Part of ALLEGHENY County consisting of the TOWNSHIPS of

16

Crescent, East Deer, Fawn, Findlay (PART, Districts 01 and

17

02), Frazer, Hampton, Harmar, Harrison, Indiana (PART,

18

Districts 01, 02, 03 and 05), Leet, Marshall, McCandless,

19

Moon (PART, District 05), North Fayette (PART, District 04),

20

O'Hara (PART, Wards 01 (PART, Division 02), 02 (PART,

21

Division 01) and 05), Penn Hills (PART, Wards 03 (PART,

22

Divisions 02, 03 and 06), 04, 05, 06, 07, 08 and 09 (PART,

23

Division 02)), Pine, Richland, Shaler (PART, Wards 03 (PART,

24

Divisions 01, 02 and 03) and 06 (PART, Divisions 01, 02 and

25

04)), South Fayette (PART, District 05), Springdale, West

26

Deer and Wilkins (PART, Ward 01 (PART, Divisions 01, 02, 03

27

and 04)) and the BOROUGHS of Bell Acres, Brackenridge,

28

Bradford Woods, Cheswick, Fox Chapel (PART, Districts 02, 03,

29

04 and 05), Leetsdale, McDonald (Allegheny County Portion),

30

Monroeville (PART, Wards 01 (PART, Divisions 02, 03 and 04),

31

02, 03, 04, 05, 06 and 07), Oakmont, Pitcairn (PART,

32

Districts 02 and 03), Plum (PART, Districts 01, 02, 03, 04,

33

05, 06, 07, 09, 11, 12, 17, 18, 19, 20 and 21), Springdale,

34

Tarentum, Turtle Creek (PART, Wards 01 (PART, Division 01)

35

and 03 (PART, Division 02)) and Verona; Part of ARMSTRONG

36

County consisting of the CITY of Parker City and the

37

TOWNSHIPS of Bradys Bend, Cadogan, East Franklin, Gilpin,

38

Hovey, Madison, North Buffalo, Perry, Pine, South Buffalo,

39

Sugarcreek, Washington and West Franklin and the BOROUGHS of

40

Applewold, Ford City, Ford Cliff, Freeport, Leechburg, West

41

Kittanning and Worthington; Part of BEAVER County consisting

42

of the CITIES of Aliquippa and Beaver Falls and the TOWNSHIPS

43

of Brighton, Center, Chippewa, Darlington, Daugherty,

44

Harmony, Hopewell, Independence, New Sewickley, North

45

Sewickley (PART, Districts 01, 03 and 05), Patterson, Potter,

46

Pulaski, Raccoon (PART, District 01), Rochester, South

47

Beaver, Vanport and White and the BOROUGHS of Ambridge,

48

Baden, Beaver, Big Beaver, Bridgewater, Conway, Darlington,

49

East Rochester, Eastvale, Economy, Ellwood City (Beaver

50

County Portion), Fallston, Freedom, Homewood, Industry,

51

Koppel, Midland, Monaca, New Brighton, New Galilee, Ohioville

- 3 -

 


1

(PART, District 02), Patterson Heights, Rochester, South

2

Heights and West Mayfield; Part of BUTLER County consisting

3

of the TOWNSHIPS of Adams (PART, Precinct 01), Allegheny,

4

Buffalo, Clearfield, Clinton, Concord, Donegal, Fairview,

5

Middlesex (PART, District South), Oakland, Parker, Summit

6

(PART, District North), Venango, Washington and Winfield and

7

the BOROUGHS of Bruin, Cherry Valley, Chicora, East Butler,

8

Eau Claire, Fairview, Karns City, Petrolia and Valencia; Part

9

of CRAWFORD County consisting of the TOWNSHIPS of North

10

Shenango, Pine, South Shenango, West Fallowfield and West

11

Shenango and the BOROUGH of Linesville; Part of LAWRENCE

12

County consisting of the CITY of New Castle (PART, Wards 01,

13

02, 03, 04 (PART, Division 01), 05, 06, 07 and 08) and the

14

TOWNSHIPS of Little Beaver, Mahoning, Neshannock (PART,

15

Districts 01, 02, 05 and 06), North Beaver, Pulaski (PART,

16

Districts 02 and 03), Shenango (PART, Districts 01 and 03),

17

Taylor, Union (PART, Districts 01, 02 and 04) and Wayne

18

(PART, District 01) and the BOROUGHS of Bessemer, Ellwood

19

City (Lawrence County Portion) (PART, Wards 01, 02, 03 and

20

04), Enon Valley, New Beaver, S.N.P.J., South New Castle and

21

Wampum; Part of MERCER County consisting of the CITIES of

22

Farrell, Hermitage and Sharon and the TOWNSHIPS of Greene,

23

Pymatuning, Shenango (PART, District West), South Pymatuning,

24

Sugar Grove and West Salem and the BOROUGHS of Clark,

25

Greenville (PART, District 01), Jamestown, Sharpsville, West

26

Middlesex and Wheatland; Part of VENANGO County consisting of

27

the TOWNSHIPS of Clinton and Scrubgrass and the BOROUGH of

28

Clintonville; Part of WASHINGTON County consisting of the

29

CITY of Washington and the TOWNSHIPS of Canton, Cecil (PART,

30

Districts 02, 03, 04 and 05), Chartiers, Cross Creek,

31

Hopewell, Independence (PART, District 02), Mount Pleasant,

32

North Franklin (PART, Districts 02 and 03), North Strabane

33

(PART, Districts 03, 05 and 06), Robinson, Smith and South

34

Strabane (PART, District 05) and the BOROUGHS of

35

Burgettstown, Canonsburg, East Washington, Houston, McDonald

36

(Washington County Portion), Midway and West Middletown and

37

Part of WESTMORELAND County consisting of the CITIES of

38

Arnold, Lower Burrell and New Kensington and the BOROUGHS of

39

Hyde Park, Trafford (Westmoreland County Portion) (PART,

40

District 02) and West Leechburg.

41

(5)  The Fifth District is composed of:

42

All of BRADFORD County; All of CAMERON County; Part of CENTRE

43

County consisting of the TOWNSHIPS of Benner, Boggs,

44

Burnside, College, Curtin, Gregg, Haines, Harris, Howard,

45

Huston, Liberty, Marion, Miles, Patton (PART, District North

46

(PART, Division 01)), Penn, Potter, Rush (PART, District

47

East), Snow Shoe, Spring, Union, Walker and Worth and the

48

BOROUGHS of Bellefonte, Centre Hall, Howard, Milesburg,

49

Millheim, Port Matilda, Snow Shoe and Unionville; Part of

50

CLARION County consisting of the TOWNSHIPS of Ashland,

51

Beaver, Brady, Clarion, Elk, Farmington, Highland, Knox,

- 4 -

 


1

Licking, Limestone, Madison, Millcreek, Monroe, Paint, Perry,

2

Piney, Porter, Richland, Salem, Toby and Washington and the

3

BOROUGHS of Callensburg, Clarion, East Brady, Emlenton

4

(Clarion County Portion), Foxburg, Knox, New Bethlehem,

5

Rimersburg, Shippenville, Sligo, St. Petersburg and

6

Strattanville; Part of CLEARFIELD County consisting of the

7

CITY of Dubois and the TOWNSHIPS of Bell, Bloom, Brady,

8

Goshen, Greenwood, Huston, Lawrence (PART, Precinct

9

Plympton), Penn, Pike, Pine, Sandy and Union and the BOROUGHS

10

of Curwensville, Falls Creek (Clearfield County Portion),

11

Grampian, Lumber City, Mahaffey and Troutville; Part of

12

CLINTON County consisting of the CITY of Lock Haven and the

13

TOWNSHIPS of Allison, Bald Eagle, Beech Creek, Castanea,

14

Crawford, Dunnstable, Gallagher, Greene, Lamar, Logan, Pine

15

Creek, Porter, Wayne and Woodward and the BOROUGHS of Avis,

16

Beech Creek, Flemington, Loganton and Mill Hall; Part of

17

COLUMBIA County consisting of the TOWNSHIPS of Beaver,

18

Benton, Briar Creek, Catawissa, Fishing Creek, Franklin,

19

Greenwood, Hemlock, Jackson, Madison, Main, Mifflin, Mount

20

Pleasant, North Centre, Orange, Pine, Scott, South Centre and

21

Sugarloaf and the TOWN of Bloomsburg and the BOROUGHS of

22

Benton, Berwick, Briar Creek, Catawissa, Millville,

23

Orangeville and Stillwater; Part of ELK County consisting of

24

the CITY of St. Marys (PART, Wards 01, 03, 04, 05, 06, 07 and

25

08) and the TOWNSHIPS of Highland, Horton, Jones, Millstone

26

and Spring Creek; Part of FOREST County consisting of the

27

TOWNSHIPS of Barnett, Green, Harmony, Howe, Jenks and

28

Tionesta and the BOROUGH of Tionesta; Part of JEFFERSON

29

County consisting of the TOWNSHIPS of Barnett, Bell, Clover,

30

Eldred, Gaskill, Heath, Henderson, Knox, McCalmont, Oliver,

31

Perry, Pinecreek, Polk, Snyder, Union, Warsaw, Washington,

32

Winslow and Young and the BOROUGHS of Big Run, Brockway,

33

Brookville, Corsica, Falls Creek (Jefferson County Portion),

34

Punxsutawney, Reynoldsville, Summerville and Sykesville; Part

35

of LACKAWANNA County consisting of the CITY of Carbondale

36

(PART, Wards 01 (PART, Division 02), 05 (PART, Division 02)

37

and 06 (PART, Division 01)) and the TOWNSHIP of Fell (PART,

38

Districts 01, 02 and 04) and the BOROUGH of Vandling; Part of

39

LUZERNE County consisting of the TOWNSHIPS of Black Creek

40

(PART, District 01), Huntington and Salem (PART, District 02)

41

and the BOROUGH of New Columbus; Part of LYCOMING County

42

consisting of the CITY of Williamsport (PART, Wards 01, 02,

43

03, 04, 05, 08, 09, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 and 17) and

44

the TOWNSHIPS of Anthony, Cascade, Cogan House, Cummings,

45

Eldred, Fairfield, Franklin, Gamble, Hepburn, Jackson,

46

Jordan, Lewis, Loyalsock, McIntyre, McNett, Mifflin, Mill

47

Creek, Moreland, Muncy, Nippenose, Penn, Piatt, Pine,

48

Plunketts Creek, Porter, Shrewsbury, Upper Fairfield, Watson

49

and Wolf and the BOROUGHS of Hughesville, Jersey Shore,

50

Montoursville, Picture Rocks, Salladasburg and South

51

Williamsport; All of MCKEAN County; Part of MIFFLIN County

- 5 -

 


1

consisting of the TOWNSHIPS of Armagh, Brown, Decatur and

2

Derry (PART, Districts North, South and West) and the

3

BOROUGHS of Burnham and Lewistown (PART, Wards 01, 02, 03,

4

04, 05 and 06); Part of NORTHUMBERLAND County consisting of

5

the CITY of Sunbury (PART, Wards 02, 03 and 04) and the

6

TOWNSHIP of Upper Augusta (PART, District Northeast); Part of

7

POTTER County consisting of the TOWNSHIPS of Allegany,

8

Bingham, Clara, Eulalia, Genesee, Harrison, Hebron, Hector,

9

Homer, Keating, Oswayo, Pike, Pleasant Valley, Portage,

10

Roulette, Sharon, Summit, Sweden, Sylvania and Ulysses and

11

the BOROUGHS of Austin, Coudersport, Galeton, Oswayo,

12

Shinglehouse and Ulysses; All of SNYDER County; All of

13

SULLIVAN County; All of SUSQUEHANNA County; Part of TIOGA

14

County consisting of the TOWNSHIPS of Bloss, Brookfield,

15

Charleston, Chatham, Clymer, Covington, Deerfield, Delmar,

16

Duncan, Farmington, Hamilton, Jackson, Lawrence, Liberty,

17

Middlebury, Morris, Nelson, Osceola, Putnam, Richmond,

18

Rutland, Shippen, Sullivan, Tioga, Union, Ward and Westfield

19

and the BOROUGHS of Blossburg, Elkland, Knoxville,

20

Lawrenceville, Liberty, Mansfield, Roseville, Tioga,

21

Wellsboro and Westfield; Part of UNION County consisting of

22

the TOWNSHIPS of Buffalo (PART, District 02), Hartley, Lewis,

23

Limestone and West Buffalo and the BOROUGHS of Hartleton,

24

Mifflinburg and New Berlin; Part of WAYNE County consisting

25

of the TOWNSHIPS of Buckingham and Scott and the BOROUGH of

26

Starrucca and Part of WYOMING County consisting of the

27

TOWNSHIPS of Forkston and Meshoppen.

28

(6)  The Sixth District is composed of:

29

Part of BERKS County consisting of the TOWNSHIPS of Amity

30

(PART, Districts 02, 03, 04 and 05), Bethel, Brecknock,

31

Caernarvon, Colebrookdale, Cumru (PART, Districts 03 and 05),

32

Douglass, Exeter (PART, Precincts 02, 03, 04, 06, 07 and 08),

33

Heidelberg, Jefferson, Lower Heidelberg (PART, Precincts 01

34

and 03), Marion, North Heidelberg, Robeson, South Heidelberg,

35

Spring (PART, Districts 01, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 10, 11

36

and 12), Tulpehocken, Union, Upper Tulpehocken and Washington

37

and the BOROUGHS of Adamstown (Berks County Portion), Bally,

38

Bechtelsville, Birdsboro, Boyertown, Mohnton, New Morgan,

39

Robesonia, Sinking Spring, Strausstown, Wernersville and

40

Womelsdorf; Part of LANCASTER County consisting of the CITY

41

of Lancaster (PART, Wards 01, 02 (PART, Division 01), 03

42

(PART, Division 01), 05, 06 (PART, Divisions 01, 02, 03, 04,

43

05 and 07), 08 (PART, Divisions 01, 02, 03, 04 and 06) and

44

09) and the TOWNSHIPS of Brecknock, Clay, East Cocalico, East

45

Hempfield, Elizabeth, Ephrata, Lancaster (PART, Districts 01,

46

02, 03, 05, 06, 07 and 09), Manheim (PART, Districts 01, 02,

47

03, 04, 05, 06, 07, 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16,

48

17, 18, 20, 21, 22 and 23), Manor, Penn, Warwick, West

49

Cocalico and West Hempfield (PART, Districts Chestnut Hill,

50

Highland Park, Oyster Point, Salunga and Silver Spring) and

51

the BOROUGHS of Adamstown (Lancaster County Portion), Akron,

- 6 -

 


1

Denver, East Petersburg, Ephrata, Lititz, Manheim,

2

Millersville and Mountville; Part of LEBANON County

3

consisting of the TOWNSHIPS of Heidelberg, Jackson and

4

Millcreek and the BOROUGHS of Myerstown and Richland and Part

5

of YORK County consisting of the CITY of York and the

6

TOWNSHIPS of Chanceford, Codorus, East Hopewell, East

7

Manchester, Fawn, Hellam, Hopewell, Lower Chanceford, Lower

8

Windsor, Manchester, Manheim, North Codorus, North Hopewell,

9

Peach Bottom, Shrewsbury, Spring Garden, Springettsbury,

10

Springfield, West Manchester, Windsor and York and the

11

BOROUGHS of Cross Roads, Dallastown, Delta, East Prospect,

12

Fawn Grove, Felton, Glen Rock, Hallam, Jacobus, Jefferson,

13

Loganville, Manchester, Mount Wolf, New Freedom, New Salem,

14

North York, Railroad, Red Lion, Seven Valleys, Shrewsbury,

15

Stewartstown, West York, Windsor, Winterstown, Wrightsville,

16

Yoe, York Haven and Yorkana.

17

(7)  The Seventh District is composed of:

18

Part of CHESTER County consisting of the TOWNSHIPS of

19

Easttown (PART, Districts 04 and 06), Schuylkill (PART,

20

Precincts 01 and 02) and Tredyffrin (PART, District East

21

(PART, Divisions 04 and 05)) and the BOROUGH of Phoenixville;

22

Part of DELAWARE County consisting of the TOWNSHIPS of Aston,

23

Edgmont (PART, Precinct 02), Haverford, Lower Chichester,

24

Marple, Middletown, Nether Providence, Newtown (PART,

25

Precincts 01, 02, 03, 05, 06, 07 and 08), Radnor, Ridley

26

(PART, Wards 01 (PART, Divisions 01 and 03), 02 (PART,

27

Divisions 01 and 03), 03, 04, 05, 06, 07, 08 and 09),

28

Springfield, Tinicum (PART, Wards 03 and 05), Upper

29

Chichester, Upper Darby (PART, Districts 01, 02 (PART,

30

Divisions 02, 03, 04, 05, 06 and 07), 03 (PART, Divisions 01,

31

02, 03, 08, 09, 10 and 11) and 05 (PART, Divisions 03, 04,

32

06, 07, 08 and 09)) and Upper Providence and the BOROUGHS of

33

Brookhaven, Clifton Heights (PART, Wards 03 (PART, Division

34

01) and 04), Glenolden, Marcus Hook, Media, Morton, Norwood,

35

Parkside, Prospect Park, Ridley Park, Rose Valley, Rutledge,

36

Swarthmore and Trainer and Part of MONTGOMERY County

37

consisting of the TOWNSHIPS of Douglass, East Norriton (PART,

38

Districts 01 (PART, Divisions 01 and 02) and 02), Limerick,

39

Lower Frederick, Lower Pottsgrove, Lower Providence, Lower

40

Salford (PART, District 05), Marlborough, New Hanover,

41

Perkiomen, Plymouth (PART, Districts 01, 02 and 04),

42

Skippack, Upper Frederick, Upper Hanover, Upper Merion, Upper

43

Pottsgrove, Upper Providence, Upper Salford, West Norriton,

44

West Pottsgrove, Whitemarsh (PART, District West (PART,

45

Divisions 01 and 02)) and Whitpain and the BOROUGHS of

46

Bridgeport, Collegeville, Conshohocken, East Greenville,

47

Green Lane, Norristown, Pennsburg, Pottstown, Red Hill,

48

Royersford, Schwenksville, Trappe and West Conshohocken.

49

(8)  The Eighth District is composed of:

50

Part of BUCKS County consisting of the TOWNSHIPS of

51

Bedminster, Bensalem, Bridgeton, Bristol, Buckingham,

- 7 -

 


1

Doylestown, Durham, East Rockhill, Falls, Haycock, Hilltown,

2

Lower Makefield, Lower Southampton (PART, Districts East and

3

West (PART, Divisions 01, 02, 04, 05 and 06)), Middletown,

4

Milford, New Britain (PART, District East), Newtown,

5

Nockamixon, Northampton, Plumstead, Richland, Solebury,

6

Springfield, Tinicum, Upper Makefield, Upper Southampton,

7

Warminster (PART, Districts 01, 02, 03, 05, 10, 11, 13, 14,

8

16 and 17), Warrington, Warwick, West Rockhill and

9

Wrightstown and the BOROUGHS of Bristol, Doylestown, Dublin,

10

Hulmeville, Ivyland, Langhorne, Langhorne Manor, Morrisville,

11

New Britain, New Hope, Newtown, Penndel, Perkasie,

12

Quakertown, Richlandtown, Riegelsville, Sellersville,

13

Silverdale, Telford (Bucks County Portion), Trumbauersville,

14

Tullytown and Yardley; Part of LEHIGH County consisting of

15

the TOWNSHIPS of Lower Milford and Upper Milford and the

16

BOROUGH of Macungie; Part of MONTGOMERY County consisting of

17

the TOWNSHIPS of Horsham (PART, Districts 01 (PART, Divisions

18

01 and 05) and 03 (PART, Division 01)), Lower Gwynedd (PART,

19

District 01 (PART, Division 01)), Montgomery (PART, Districts

20

03, 04, 05, 06, 07 and 08) and Upper Moreland (PART,

21

Districts 01, 02, 03, 04, 05, 06 (PART, Division 01) and 07

22

(PART, Division 01)) and the BOROUGHS of Hatboro and Lansdale

23

(PART, District 02 (PART, Division 03)); Part of NORTHAMPTON

24

County consisting of the CITIES of Bethlehem (Northampton

25

County Portion) (PART, Ward 16) and Easton (PART, Wards 09

26

and 10 (PART, Division EAST)) and the TOWNSHIPS of Bethlehem

27

(PART, Ward 02 (PART, Divisions 02 and 03)), Lower Saucon

28

(PART, Districts 03, 05 and 06) and Williams and the BOROUGHS

29

of Freemansburg and Hellertown (PART, Ward 01) and Part of

30

PHILADELPHIA County consisting of the CITY of Philadelphia

31

(PART, Wards 58 (PART, Divisions 24 and 39) and 66 (PART,

32

Divisions 01, 02, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 11, 12, 16, 17 and

33

34)).

34

(9)  The Ninth District is composed of:

35

All of ADAMS County; All of BEDFORD County; All of BLAIR

36

County; Part of CAMBRIA County consisting of the TOWNSHIPS of

37

Cresson (PART, District North), Gallitzin and Washington and

38

the BOROUGHS of Cresson (PART, District 02), Gallitzin,

39

Lilly, Sankertown and Tunnelhill (Cambria County Portion);

40

Part of CUMBERLAND County consisting of the TOWNSHIPS of

41

Hopewell, Lower Allen (PART, Precincts 01, 02, 03, 05 and

42

06), Middlesex (PART, Precinct 02), Monroe, Shippensburg,

43

Silver Spring (PART, Precinct 02), South Middleton (PART,

44

Precincts 01, 02, 04, 05, 06, 07, 08 and 09), Southampton and

45

Upper Allen and the BOROUGHS of Carlisle (PART, Wards 01, 02,

46

03 (PART, Division 02) and 04 (PART, Division 01)),

47

Mechanicsburg (PART, Wards 01, 02 and 05), Mount Holly

48

Springs, Newburg and Shippensburg (Cumberland County

49

Portion); All of FRANKLIN County; All of FULTON County; Part

50

of HUNTINGDON County consisting of the TOWNSHIPS of Brady,

51

Carbon, Cass, Clay, Cromwell, Dublin, Franklin, Hopewell,

- 8 -

 


1

Juniata, Lincoln, Logan, Morris, Oneida, Penn, Porter,

2

Shirley, Smithfield, Springfield, Spruce Creek, Tell, Todd,

3

Union, Walker, Warriors Mark, West and Wood and the BOROUGHS

4

of Alexandria, Birmingham, Broad Top City, Cassville,

5

Coalmont, Dudley, Huntingdon, Mapleton, Marklesburg, Mill

6

Creek, Mount Union, Orbisonia, Petersburg, Rockhill,

7

Saltillo, Shade Gap, Shirleysburg and Three Springs; Part of

8

MIFFLIN County consisting of the TOWNSHIP of Wayne and the

9

BOROUGHS of Kistler and Newton Hamilton; Part of SOMERSET

10

County consisting of the TOWNSHIPS of Allegheny, Fairhope,

11

Greenville, Larimer, Northampton and Southampton and the

12

BOROUGHS of Callimont, New Baltimore and Wellersburg and Part

13

of YORK County consisting of the TOWNSHIPS of Carroll,

14

Conewago, Dover, Fairview (PART, District 01), Franklin,

15

Heidelberg, Jackson, Monaghan, Paradise, Penn, Warrington,

16

Washington and West Manheim and the BOROUGHS of Dillsburg,

17

Dover, Franklintown, Hanover, Spring Grove and Wellsville.

18

(10)  The Tenth District is composed of:

19

Part of COLUMBIA County consisting of the TOWNSHIPS of

20

Cleveland, Conyngham, Locust, Montour and Roaring Creek and

21

the BOROUGH of Centralia; Part of CUMBERLAND County

22

consisting of the TOWNSHIPS of Cooke, Dickinson, East

23

Pennsboro, Hampden, Lower Allen (PART, Precinct 04), Lower

24

Frankford, Lower Mifflin, Middlesex (PART, Precinct 01),

25

North Middleton, North Newton, Penn, Silver Spring (PART,

26

Precincts 01, 03, 04, 05, 06, 07, 08 and 09), South Middleton

27

(PART, Precinct 03), South Newton, Upper Frankford, Upper

28

Mifflin and West Pennsboro and the BOROUGHS of Camp Hill,

29

Carlisle (PART, Wards 03 (PART, Divisions 01 and 03), 04

30

(PART, Division 02) and 05), Lemoyne, Mechanicsburg (PART,

31

Wards 03 and 04), New Cumberland, Newville, Shiremanstown and

32

Wormleysburg; Part of DAUPHIN County consisting of the

33

TOWNSHIPS of Conewago, Derry, Halifax, Jackson, Londonderry,

34

Lower Swatara, Lykens, Middle Paxton, Mifflin, Reed, Upper

35

Paxton, Washington, Wayne, Wiconisco and Williams and the

36

BOROUGHS of Berrysburg, Dauphin, Elizabethville, Gratz,

37

Halifax, Highspire (PART, District 02), Hummelstown, Lykens,

38

Middletown, Millersburg, Pillow, Royalton and Williamstown;

39

All of JUNIATA County; Part of LANCASTER County consisting of

40

the TOWNSHIPS of Conoy, East Donegal, Mount Joy, Rapho, West

41

Donegal and West Hempfield (PART, Districts Farmdale and

42

Ironville) and the BOROUGHS of Columbia, Elizabethtown,

43

Marietta and Mount Joy; Part of LEBANON County consisting of

44

the CITY of Lebanon and the TOWNSHIPS of Annville, Bethel,

45

East Hanover, North Annville, North Cornwall, North Lebanon,

46

North Londonderry, South Annville, South Lebanon, South

47

Londonderry, Swatara, Union, West Cornwall and West Lebanon

48

and the BOROUGHS of Cleona, Cornwall, Jonestown, Mount Gretna

49

and Palmyra; Part of LYCOMING County consisting of the CITY

50

of Williamsport (PART, Wards 06 and 07) and the TOWNSHIPS of

51

Armstrong, Bastress, Brady, Clinton, Limestone, Lycoming,

- 9 -

 


1

Muncy Creek, Old Lycoming, Susquehanna, Washington and

2

Woodward and the BOROUGHS of Duboistown, Montgomery and

3

Muncy; Part of MIFFLIN County consisting of the TOWNSHIPS of

4

Bratton, Derry (PART, District East), Granville, Menno,

5

Oliver and Union and the BOROUGHS of Juniata Terrace,

6

Lewistown (PART, Ward 07) and McVeytown; All of MONTOUR

7

County; Part of NORTHUMBERLAND County consisting of the CITY

8

of Sunbury (PART, Wards 01, 05, 06, 07, 08 and 09) and the

9

TOWNSHIPS of Coal (PART, Wards 02, 04, 05, 07, 08 and 09),

10

Delaware, East Cameron, East Chillisquaque, Jackson, Jordan,

11

Lewis, Little Mahanoy, Lower Augusta, Lower Mahanoy, Mount

12

Carmel (PART, Districts Diamond, Exchange, Locust Gap,

13

Natalie and Strong), Point, Ralpho, Rockefeller, Rush,

14

Shamokin, Turbot, Upper Augusta (PART, District Northwest),

15

Upper Mahanoy, Washington, West Cameron, West Chillisquaque

16

and Zerbe and the BOROUGHS of Herndon, Kulpmont (PART,

17

Precinct 03), Marion Heights, McEwensville, Milton, Mount

18

Carmel, Northumberland, Riverside, Snydertown, Turbotville

19

and Watsontown; All of PERRY County; Part of UNION County

20

consisting of the TOWNSHIPS of Buffalo (PART, District 01),

21

East Buffalo, Gregg, Kelly, Union and White Deer and the

22

BOROUGH of Lewisburg and Part of YORK County consisting of

23

the TOWNSHIPS of Fairview (PART, Districts 02, 03 and 04) and

24

Newberry and the BOROUGHS of Goldsboro and Lewisberry.

25

(11)  The Eleventh District is composed of:

26

Part of CARBON County consisting of the TOWNSHIPS of Banks,

27

Franklin, Kidder, Lausanne, Lehigh, Mahoning (PART, District

28

Packer-jamestown), Packer and Penn Forest (PART, District

29

South West) and the BOROUGHS of Beaver Meadows, East Side,

30

Jim Thorpe (PART, Districts 01, 02, 03 and 04), Parryville

31

and Weatherly; Part of LACKAWANNA County consisting of the

32

CITIES of Carbondale (PART, Wards 01 (PART, Division 01), 03,

33

04, 05 (PART, Division 01) and 06 (PART, Division 02)) and

34

Scranton and the TOWNSHIPS of Abington, Benton, Carbondale,

35

Covington, Elmhurst, Fell (PART, District 03), Glenburn,

36

Greenfield, Jefferson, La Plume, Madison, Newton, North

37

Abington, Ransom, Roaring Brook, Scott, South Abington,

38

Spring Brook, Thornhurst and West Abington and the BOROUGHS

39

of Archbald, Blakely, Clarks Green, Clarks Summit, Dalton,

40

Dickson City, Dunmore, Jermyn, Jessup, Mayfield, Moosic,

41

Moscow, Old Forge, Olyphant, Taylor and Throop; Part of

42

LUZERNE County consisting of the CITIES of Hazleton,

43

Nanticoke, Pittston and Wilkes-Barre and the TOWNSHIPS of

44

Bear Creek, Black Creek (PART, District 02), Buck, Butler,

45

Conyngham, Dallas, Dennison, Dorrance, Exeter, Fairmount,

46

Fairview, Foster, Franklin, Hanover, Hazle, Hollenback,

47

Hunlock, Jackson, Jenkins, Kingston, Lake, Lehman, Nescopeck,

48

Newport, Pittston, Plains, Plymouth, Rice, Ross, Salem (PART,

49

District 01), Slocum, Sugarloaf, Union, Wilkes-Barre and

50

Wright and the BOROUGHS of Ashley, Avoca, Bear Creek Village,

51

Conyngham, Courtdale, Dallas, Dupont, Duryea, Edwardsville,

- 10 -

 


1

Exeter, Forty Fort, Freeland, Harveys Lake, Hughestown,

2

Jeddo, Kingston, Laflin, Larksville, Laurel Run, Luzerne,

3

Nescopeck, Nuangola, Penn Lake Park, Plymouth, Pringle,

4

Shickshinny, Sugar Notch, Swoyersville, Warrior Run, West

5

Hazleton, West Pittston, West Wyoming, White Haven, Wyoming

6

and Yatesville; Part of MONROE County consisting of the

7

TOWNSHIPS of Middle Smithfield, Price and Tobyhanna; Part of

8

PIKE County consisting of the TOWNSHIPS of Blooming Grove,

9

Delaware, Dingman, Greene, Lackawaxen, Lehman, Milford,

10

Palmyra, Shohola and Westfall and the BOROUGHS of Matamoras

11

and Milford; Part of WAYNE County consisting of the TOWNSHIPS

12

of Berlin, Canaan, Cherry Ridge, Clinton, Damascus, Dreher,

13

Dyberry, Lake, Lebanon, Lehigh, Manchester, Mount Pleasant,

14

Oregon, Palmyra, Paupack, Preston, Salem, South Canaan,

15

Sterling and Texas and the BOROUGHS of Bethany, Hawley,

16

Honesdale, Prompton and Waymart and Part of WYOMING County

17

consisting of the TOWNSHIPS of Braintrim, Clinton, Eaton,

18

Exeter, Falls, Lemon, Mehoopany, Monroe, Nicholson, North

19

Branch, Northmoreland, Noxen, Overfield, Tunkhannock,

20

Washington and Windham and the BOROUGHS of Factoryville,

21

Laceyville, Meshoppen, Nicholson and Tunkhannock.

22

(12)  The Twelfth District is composed of:

23

Part of ALLEGHENY County consisting of the TOWNSHIP of

24

Forward (PART, District 03); Part of ARMSTRONG County

25

consisting of the TOWNSHIP of Cowanshannock (PART, District

26

Sagamore) and the BOROUGH of Atwood; Part of CAMBRIA County

27

consisting of the CITY of Johnstown and the TOWNSHIPS of

28

Adams, Allegheny, Barr, Blacklick, Cambria, Chest,

29

Clearfield, Conemaugh, Cresson (PART, District South),

30

Croyle, Dean, East Carroll, East Taylor, Elder, Jackson,

31

Lower Yoder, Middle Taylor, Munster, Portage, Reade,

32

Richland, Stonycreek, Summerhill, Susquehanna, Upper Yoder,

33

West Carroll, West Taylor and White and the BOROUGHS of

34

Ashville, Brownstown, Carrolltown, Cassandra, Chest Springs,

35

Cresson (PART, District 01), Daisytown, Dale, East Conemaugh,

36

Ebensburg, Ehrenfeld, Ferndale, Franklin, Geistown, Hastings,

37

Lorain, Loretto, Nanty Glo, Northern Cambria, Patton,

38

Portage, Scalp Level, South Fork, Southmont, Summerhill,

39

Vintondale, Westmont and Wilmore; Part of CENTRE County

40

consisting of the TOWNSHIPS of Ferguson, Halfmoon, Patton

41

(PART, Districts North (PART, Division 02) and South), Rush

42

(PART, Districts North, North Central, South and West) and

43

Taylor and the BOROUGHS of Philipsburg and State College;

44

Part of CLEARFIELD County consisting of the TOWNSHIPS of

45

Beccaria, Bigler, Boggs, Bradford, Burnside, Chest, Cooper,

46

Covington, Decatur, Ferguson, Girard, Graham, Gulich, Jordan,

47

Karthaus, Knox, Lawrence (PART, Precincts Glen Richey, Golden

48

Rod-hillsdale and Hyde City), Morris and Woodward and the

49

BOROUGHS of Brisbin, Burnside, Chester Hill, Clearfield,

50

Coalport, Glen Hope, Houtzdale, Irvona, New Washington,

51

Newburg, Osceola Mills, Ramey, Wallaceton and Westover; Part

- 11 -

 


1

of CLINTON County consisting of the TOWNSHIPS of Chapman,

2

Colebrook, East Keating, Grugan, Leidy, Noyes and West

3

Keating and the BOROUGHS of Renovo and South Renovo; Part of

4

ELK County consisting of the CITY of St. Marys (PART, Wards

5

02 and 09) and the TOWNSHIPS of Benezette, Fox, Jay and

6

Ridgway and the BOROUGHS of Johnsonburg and Ridgway; Part of

7

FAYETTE County consisting of the CITIES of Connellsville and

8

Uniontown and the TOWNSHIPS of Brownsville, Bullskin (PART,

9

Districts 01 and 02), Connellsville, Dunbar, Franklin,

10

Georges, German, Henry Clay, Jefferson, Lower Tyrone, Luzerne

11

(PART, Districts 01, 02, 03, 05 and 06), Menallen, Nicholson,

12

North Union, Perry, Redstone, Saltlick (PART, District 01),

13

South Union, Springfield, Springhill, Stewart, Upper Tyrone,

14

Washington and Wharton and the BOROUGHS of Belle Vernon,

15

Brownsville, Dawson, Dunbar, Everson, Fairchance, Fayette

16

City, Markleysburg, Masontown, Newell, Ohiopyle, Perryopolis,

17

Point Marion, Seven Springs (Fayette County Portion),

18

Smithfield, South Connellsville and Vanderbilt; Part of

19

GREENE County consisting of the TOWNSHIPS of Aleppo, Center,

20

Cumberland, Dunkard, Franklin, Freeport, Gilmore, Greene,

21

Jackson, Jefferson, Monongahela, Morgan, Perry, Richhill,

22

Springhill, Washington, Wayne and Whiteley and the BOROUGHS

23

of Carmichaels, Clarksville, Greensboro, Jefferson, Rices

24

Landing and Waynesburg; Part of HUNTINGDON County consisting

25

of the TOWNSHIPS of Barree, Henderson, Jackson and Miller;

26

Part of INDIANA County consisting of the TOWNSHIPS of

27

Armstrong, Banks, Blacklick, Brush Valley, Buffington,

28

Burrell, Canoe, Center, Cherryhill, East Mahoning, East

29

Wheatfield, Grant, Green, Montgomery, North Mahoning, Pine,

30

Rayne, South Mahoning, Washington, West Mahoning, West

31

Wheatfield, White and Young (PART, Districts 01 and 02) and

32

the BOROUGHS of Armagh, Blairsville, Cherry Tree, Clymer,

33

Creekside, Ernest, Glen Campbell, Homer City, Indiana, Marion

34

Center, Plumville, Shelocta and Smicksburg; Part of JEFFERSON

35

County consisting of the TOWNSHIP of Porter; Part of LYCOMING

36

County consisting of the TOWNSHIPS of Brown and McHenry; Part

37

of POTTER County consisting of the TOWNSHIPS of Abbott,

38

Stewardson, West Branch and Wharton; Part of SOMERSET County

39

consisting of the TOWNSHIPS of Addison, Black,

40

Brothersvalley, Conemaugh, Elk Lick, Jefferson, Jenner, Lower

41

Turkeyfoot, Middlecreek, Milford, Ogle, Paint, Quemahoning,

42

Shade, Somerset, Stonycreek, Summit and Upper Turkeyfoot and

43

the BOROUGHS of Addison, Benson, Berlin, Boswell, Casselman,

44

Central City, Confluence, Garrett, Hooversville, Indian Lake,

45

Jennerstown, Meyersdale, New Centerville, Paint, Rockwood,

46

Salisbury, Shanksville, Somerset, Stoystown, Ursina and

47

Windber; Part of TIOGA County consisting of the TOWNSHIPS of

48

Elk and Gaines; Part of WASHINGTON County consisting of the

49

CITY of Monongahela and the TOWNSHIPS of Carroll, East

50

Bethlehem (PART, Wards 02 and 03), Fallowfield (PART,

51

Districts 01, 03 and 04), Somerset (PART, District 01), West

- 12 -

 


1

Bethlehem and West Pike Run and the BOROUGHS of Allenport,

2

Bentleyville (PART, District 01), California, Centerville,

3

Charleroi, Coal Center, Donora, Dunlevy, Elco, Ellsworth,

4

Long Branch, Marianna, New Eagle, North Charleroi, Roscoe,

5

Speers, Stockdale, Twilight and West Brownsville and Part of

6

WESTMORELAND County consisting of the CITY of Monessen and

7

the TOWNSHIPS of Derry (PART, Districts Cokeville, Millwood

8

and Torrance), East Huntingdon (PART, Districts Bessemer and

9

Stoners), Fairfield (PART, Districts Fairfield and North

10

Fairfield), Ligonier (PART, District Laughlinstown),

11

Rostraver (PART, Districts Concord, Cross Roads, Lynnwood,

12

Pricedale, Van Meter and Webster), South Huntingdon (PART,

13

Districts Hixon, Jacobs Creek, Mineral and Port Royal) and

14

St. Clair and the BOROUGHS of Bolivar, Laurel Mountain, New

15

Florence, North Belle Vernon, Scottdale, Seward and Smithton.

16

(13)  The Thirteenth District is composed of:

17

Part of BUCKS County consisting of the TOWNSHIPS of Lower

18

Southampton (PART, District West (PART, Divisions 03 and

19

07)), New Britain (PART, Districts South and West) and

20

Warminster (PART, Districts 04, 06, 07, 08, 09, 12 and 15)

21

and the BOROUGH of Chalfont; Part of MONTGOMERY County

22

consisting of the TOWNSHIPS of Abington, East Norriton (PART,

23

District 01 (PART, Divisions 03 and 04)), Franconia,

24

Hatfield, Horsham (PART, Districts 01 (PART, Divisions 02, 03

25

and 04), 02, 03 (PART, Divisions 02, 03, 04 and 05) and 04),

26

Lower Gwynedd (PART, Districts 01 (PART, Divisions 02, 03 and

27

04) and 02), Lower Merion, Lower Moreland, Lower Salford

28

(PART, Districts 01, 02, 03, 04 and 06), Montgomery (PART,

29

Districts 01 and 02), Plymouth (PART, District 03), Salford,

30

Springfield, Towamencin, Upper Dublin, Upper Gwynedd, Upper

31

Moreland (PART, Districts 06 (PART, Division 02) and 07

32

(PART, Division 02)), Whitemarsh (PART, Districts East,

33

Middle and West (PART, Division 03)) and Worcester and the

34

BOROUGHS of Ambler, Bryn Athyn, Hatfield, Jenkintown,

35

Lansdale (PART, Districts 01, 02 (PART, Divisions 01 and 02)

36

and 03), Narberth, North Wales, Rockledge, Souderton and

37

Telford (Montgomery County Portion) and Part of PHILADELPHIA

38

County consisting of the CITY of Philadelphia (PART, Wards 35

39

(PART, Divisions 01, 02, 03, 05 and 32), 41 (PART, Divisions

40

04, 05, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18,

41

19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 and 26), 45 (PART, Divisions 01,

42

02, 03, 04, 05, 06, 07, 12, 15, 20, 22, 23, 24 and 25), 53

43

(PART, Divisions 12, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 and 22), 54

44

(PART, Divisions 07, 08, 10, 14, 15, 16, 17, 19, 20, 21 and

45

22), 55, 56, 57, 58 (PART, Divisions 01, 02, 03, 04, 05, 06,

46

07, 08, 09, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21,

47

22, 23, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37,

48

38, 40, 41, 42, 43 and 44), 62 (PART, Divisions 18, 21, 23,

49

24 and 25), 63, 64, 65 and 66 (PART, Divisions 03, 10, 13,

50

14, 15, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30,

51

31, 32, 33, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 and

- 13 -

 


1

46)).

2

(14)  The Fourteenth District is composed of:

3

Part of ALLEGHENY County consisting of the CITIES of

4

Clairton, Duquesne, McKeesport and Pittsburgh and the

5

TOWNSHIPS of Baldwin (PART, District 01), Indiana (PART,

6

District 04), Kennedy, Kilbuck, Neville, North Versailles,

7

O'Hara (PART, Wards 01 (PART, Division 01), 02 (PART,

8

Division 02), 03 and 04), Ohio (PART, District 02), Penn

9

Hills (PART, Wards 01, 02, 03 (PART, Divisions 01, 04 and 05)

10

and 09 (PART, Divisions 01, 03, 04 and 05)), Reserve,

11

Robinson (PART, Districts 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07 and 08),

12

Ross (PART, Wards 01, 03 (PART, Division 04), 04 (PART,

13

Division 01), 05 (PART, Divisions 01 and 02), 06, 07 and 08),

14

Scott (PART, Wards 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07 (PART, Division

15

02), 08 and 09), Shaler (PART, Wards 01, 02, 04 (PART,

16

Divisions 02 and 05), 05 (PART, Divisions 01, 03 and 04) and

17

07), Stowe and Wilkins (PART, Wards 01 (PART, Division 05)

18

and 02) and the BOROUGHS of Aspinwall, Avalon, Baldwin (PART,

19

Districts 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 11, 12, 13, 14,

20

15, 16, 17 and 18), Bellevue, Ben Avon, Ben Avon Heights,

21

Blawnox, Braddock, Braddock Hills, Brentwood, Carnegie,

22

Castle Shannon, Chalfant, Churchill, Coraopolis, Crafton,

23

Dormont, Dravosburg, East McKeesport, East Pittsburgh,

24

Edgewood, Emsworth, Etna, Forest Hills, Fox Chapel (PART,

25

District 01), Glassport, Glen Osborne, Glenfield, Green Tree,

26

Haysville, Heidelberg, Homestead, Ingram, Jefferson Hills

27

(PART, Districts 02, 03, 04 and 07), Liberty, McKees Rocks,

28

Millvale, Monroeville (PART, Ward 01 (PART, Division 01)),

29

Mount Oliver, Munhall, North Braddock, Pennsbury Village,

30

Pitcairn (PART, District 01), Pleasant Hills, Port Vue,

31

Rankin, Rosslyn Farms, Sharpsburg, Swissvale, Thornburg,

32

Turtle Creek (PART, Wards 01 (PART, Division 02), 02 and 03

33

(PART, Division 01)), Wall, West Homestead, West Mifflin,

34

West View (PART, Districts 01, 02, 03 and 04), Whitaker,

35

White Oak (PART, Districts 01, 02, 03, 04, 05 and 07),

36

Wilkinsburg and Wilmerding.

37

(15)  The Fifteenth District is composed of:

38

Part of CARBON County consisting of the TOWNSHIPS of Lower

39

Towamensing (PART, District South), Penn Forest (PART,

40

Districts East, Middle, North East and North West) and

41

Towamensing; Part of LACKAWANNA County consisting of the

42

TOWNSHIP of Clifton; Part of LEHIGH County consisting of the

43

CITIES of Allentown and Bethlehem (Lehigh County Portion) and

44

the TOWNSHIPS of Hanover, Heidelberg, Lowhill, North

45

Whitehall, Salisbury, South Whitehall, Upper Saucon,

46

Washington and Whitehall and the BOROUGHS of Catasauqua,

47

Coopersburg, Coplay, Emmaus, Fountain Hill and Slatington;

48

Part of MONROE County consisting of the TOWNSHIPS of Barrett,

49

Chestnuthill, Coolbaugh, Eldred, Hamilton, Jackson, Paradise,

50

Pocono, Polk, Ross, Smithfield, Stroud and Tunkhannock and

51

the BOROUGHS of Delaware Water Gap, East Stroudsburg, Mount

- 14 -

 


1

Pocono and Stroudsburg; Part of NORTHAMPTON County consisting

2

of the CITIES of Bethlehem (Northampton County Portion)

3

(PART, Wards 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 14, 15 and

4

17) and Easton (PART, Wards 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 10

5

(PART, Division WEST), 11 and 12) and the TOWNSHIPS of Allen,

6

Bethlehem (PART, Wards 01, 02 (PART, Divisions 01 and 01), 03

7

and 04), Bushkill, East Allen, Forks, Hanover, Lehigh, Lower

8

Mount Bethel, Lower Nazareth, Lower Saucon (PART, Districts

9

01, 02, 04, 07 and 08), Moore, Palmer, Plainfield, Upper

10

Mount Bethel, Upper Nazareth and Washington and the BOROUGHS

11

of Bangor, Bath, Chapman, East Bangor, Glendon, Hellertown

12

(PART, Wards 02 and 03), Nazareth, North Catasauqua,

13

Northampton, Pen Argyl, Portland, Roseto, Stockertown,

14

Tatamy, Walnutport, West Easton, Wilson and Wind Gap and Part

15

of PIKE County consisting of the TOWNSHIP of Porter.

16

(16)  The Sixteenth District is composed of:

17

Part of CHESTER County consisting of the CITY of Coatesville

18

and the TOWNSHIPS of Birmingham, Caln, Charlestown, East

19

Bradford, East Brandywine, East Caln, East Coventry, East

20

Fallowfield, East Goshen, East Marlborough, East Nantmeal,

21

East Nottingham, East Pikeland, East Vincent, East Whiteland,

22

Easttown (PART, Districts 01, 02, 03, 05 and 07), Elk,

23

Franklin, Highland, Honey Brook, Kennett, London Britain,

24

London Grove, Londonderry, Lower Oxford, New Garden, New

25

London, Newlin, North Coventry, Penn, Pennsbury, Pocopson,

26

Sadsbury, Schuylkill (PART, Precincts 03 and 04), South

27

Coventry, Thornbury, Tredyffrin (PART, Districts East (PART,

28

Divisions 01, 02 and 03), Middle and West), Upper Oxford,

29

Upper Uwchlan, Uwchlan, Valley, Wallace, Warwick, West

30

Bradford, West Brandywine, West Caln, West Fallowfield, West

31

Goshen, West Marlborough, West Nantmeal, West Nottingham,

32

West Pikeland, West Sadsbury, West Vincent, West Whiteland,

33

Westtown and Willistown and the BOROUGHS of Atglen, Avondale,

34

Downingtown, Elverson, Honey Brook, Kennett Square, Malvern,

35

Modena, Oxford, Parkesburg, South Coatesville, Spring City,

36

West Chester and West Grove; Part of DELAWARE County

37

consisting of the TOWNSHIPS of Bethel, Chadds Ford, Concord,

38

Edgmont (PART, Precinct 01), Newtown (PART, Precinct 04) and

39

Thornbury and the BOROUGH of Chester Heights and Part of

40

LANCASTER County consisting of the CITY of Lancaster (PART,

41

Wards 02 (PART, Division 02), 03 (PART, Division 02), 04, 06

42

(PART, Divisions 06, 08 and 09), 07 and 08 (PART, Divisions

43

05, 07, 08, 09 and 10)) and the TOWNSHIPS of Bart,

44

Caernarvon, Colerain, Conestoga, Drumore, Earl, East Drumore,

45

East Earl, East Lampeter, Eden, Fulton, Lancaster (PART,

46

Districts 04 and 08), Leacock, Little Britain, Manheim (PART,

47

District 19), Martic, Paradise, Pequea, Providence, Sadsbury,

48

Salisbury, Strasburg, Upper Leacock, West Earl and West

49

Lampeter and the BOROUGHS of Christiana, New Holland,

50

Quarryville, Strasburg and Terre Hill.

51

(17)  The Seventeenth District is composed of:

- 15 -

 


1

Part of BERKS County consisting of the CITY of Reading and

2

the TOWNSHIPS of Albany, Alsace, Amity (PART, Districts 01

3

and 06), Bern, Centre, Cumru (PART, Districts 01, 02, 04, 06

4

and 07), District, Earl, Exeter (PART, Precincts 01, 05, 09

5

and 10), Greenwich, Hereford, Longswamp, Lower Alsace, Lower

6

Heidelberg (PART, Precinct 02), Maidencreek, Maxatawny,

7

Muhlenberg, Oley, Ontelaunee, Penn, Perry, Pike, Richmond,

8

Rockland, Ruscombmanor, Spring (PART, Districts 02 and 09),

9

Tilden, Upper Bern and Windsor and the BOROUGHS of Bernville,

10

Centerport, Fleetwood, Hamburg, Kenhorst, Kutztown,

11

Laureldale, Leesport, Lenhartsville, Lyons, Mount Penn,

12

Shillington, Shoemakersville, St. Lawrence, Topton, West

13

Reading and Wyomissing; Part of CARBON County consisting of

14

the TOWNSHIPS of East Penn, Lower Towamensing (PART, District

15

North) and Mahoning (PART, Districts Mahoning and New

16

Mahoning) and the BOROUGHS of Bowmanstown, Jim Thorpe (PART,

17

District 05), Lansford, Lehighton, Nesquehoning, Palmerton,

18

Summit Hill and Weissport; Part of COLUMBIA County consisting

19

of the BOROUGH of Ashland (Columbia County Portion); Part of

20

DAUPHIN County consisting of the CITY of Harrisburg and the

21

TOWNSHIPS of East Hanover, Jefferson, Lower Paxton, Rush,

22

South Hanover, Susquehanna, Swatara and West Hanover and the

23

BOROUGHS of Highspire (PART, District 01), Paxtang, Penbrook

24

and Steelton; Part of LEHIGH County consisting of the

25

TOWNSHIPS of Lower Macungie, Lynn, Upper Macungie and

26

Weisenberg and the BOROUGH of Alburtis; Part of

27

NORTHUMBERLAND County consisting of the CITY of Shamokin and

28

the TOWNSHIPS of Coal (PART, Wards 01, 03 and 06) and Mount

29

Carmel (PART, District West) and the BOROUGH of Kulpmont

30

(PART, Precincts 01 and 02) and All of SCHUYLKILL County.

31

(18)  The Eighteenth District is composed of:

32

Part of ALLEGHENY County consisting of the TOWNSHIPS of

33

Aleppo, Baldwin (PART, District 02), Collier, Elizabeth,

34

Findlay (PART, District 03), Forward (PART, Districts 01, 02

35

and 04), Moon (PART, Districts 01, 02, 03, 04, 06, 07, 08,

36

09, 10, 11, 12 and 13), Mount Lebanon, North Fayette (PART,

37

Districts 01, 02, 03 and 05), Ohio (PART, Districts 01 and

38

03), Robinson (PART, District 09), Ross (PART, Wards 02, 03

39

(PART, Divisions 01, 02 and 03), 04 (PART, Divisions 02, 03

40

and 04), 05 (PART, Divisions 03 and 04) and 09), Scott (PART,

41

Ward 07 (PART, Division 01)), Shaler (PART, Wards 03 (PART,

42

Divisions 04 and 05), 04 (PART, Divisions 01, 03 and 04), 05

43

(PART, Divisions 02 and 05) and 06 (PART, Divisions 03 and

44

05)), South Fayette (PART, Districts 01, 02, 03, 04, 06, 07,

45

08, 09, 10, 11 and 12), South Park, South Versailles and

46

Upper St. Clair and the BOROUGHS of Baldwin (PART, District

47

10), Bethel Park, Bridgeville, Edgeworth, Elizabeth, Franklin

48

Park, Jefferson Hills (PART, Districts 01, 05, 06 and 08),

49

Lincoln, Oakdale, Plum (PART, Districts 08, 10, 13, 14, 15

50

and 16), Sewickley, Sewickley Heights, Sewickley Hills,

51

Trafford (Allegheny County Portion), Versailles, West

- 16 -

 


1

Elizabeth, West View (PART, Districts 05, 06 and 07), White

2

Oak (PART, District 06) and Whitehall; Part of ARMSTRONG

3

County consisting of the TOWNSHIPS of Bethel, Boggs, Burrell,

4

Cowanshannock (PART, Districts Eastern and Western),

5

Kiskiminetas, Kittanning, Mahoning, Manor, Parks, Plumcreek,

6

Rayburn, Redbank, South Bend, Valley and Wayne and the

7

BOROUGHS of Apollo, Dayton, Elderton, Kittanning, Manorville,

8

North Apollo, Rural Valley and South Bethlehem; Part of

9

BEAVER County consisting of the TOWNSHIPS of Greene, Hanover

10

and Raccoon (PART, District 02) and the BOROUGHS of Frankfort

11

Springs, Georgetown, Glasgow, Hookstown, Ohioville (PART,

12

District 01) and Shippingport; Part of CLARION County

13

consisting of the TOWNSHIP of Redbank and the BOROUGH of

14

Hawthorn; Part of FAYETTE County consisting of the TOWNSHIPS

15

of Bullskin (PART, District 03), Luzerne (PART, District 04)

16

and Saltlick (PART, Districts 02 and 03); Part of GREENE

17

County consisting of the TOWNSHIPS of Gray and Morris; Part

18

of INDIANA County consisting of the TOWNSHIPS of Conemaugh

19

and Young (PART, District 03) and the BOROUGH of Saltsburg;

20

Part of JEFFERSON County consisting of the TOWNSHIPS of

21

Beaver, Ringgold and Rose and the BOROUGHS of Timblin and

22

Worthville; Part of SOMERSET County consisting of the

23

TOWNSHIP of Lincoln and the BOROUGH of Seven Springs

24

(Somerset County Portion); Part of WASHINGTON County

25

consisting of the TOWNSHIPS of Amwell, Blaine, Buffalo, Cecil

26

(PART, Districts 01 and 06), Donegal, East Bethlehem (PART,

27

Wards 01 and 04), East Finley, Fallowfield (PART, District

28

02), Hanover, Independence (PART, District 01), Jefferson,

29

Morris, North Bethlehem, North Franklin (PART, District 01),

30

North Strabane (PART, Districts 01, 02 and 04), Nottingham,

31

Peters, Somerset (PART, District 02), South Franklin, South

32

Strabane (PART, Districts 01, 02, 03 and 04), Union and West

33

Finley and the BOROUGHS of Beallsville, Bentleyville (PART,

34

District 02), Claysville, Cokeburg, Deemston, Finleyville and

35

Green Hills and Part of WESTMORELAND County consisting of the

36

CITIES of Greensburg, Jeannette and Latrobe and the TOWNSHIPS

37

of Allegheny, Bell, Cook, Derry (PART, Districts Alters,

38

Bradenville, Cooperstown, Kingston, Loyalhanna, New Derry,

39

Peanut, Saxman, Scalp Level and Simpsons), Donegal, East

40

Huntingdon (PART, Districts Ruffsdale, Strohms and Whites),

41

Fairfield (PART, District South Fairfield), Hempfield,

42

Ligonier (PART, Districts Idle Park, North Ligonier, South

43

Ligonier, Waterford and Wilpen), Loyalhanna, Mount Pleasant,

44

North Huntingdon, Penn, Rostraver (PART, Districts

45

Collinsburg and Fellsburg), Salem, Sewickley, South

46

Huntingdon (PART, Districts South Huntingdon, Wayne, Wyano

47

and Yukon), Unity, Upper Burrell and Washington and the

48

BOROUGHS of Adamsburg, Arona, Avonmore, Delmont, Derry,

49

Donegal, East Vandergrift, Export, Hunker, Irwin, Ligonier,

50

Madison, Manor, Mount Pleasant, Murrysville, New Alexandria,

51

New Stanton, North Irwin, Oklahoma, Penn, South Greensburg,

- 17 -

 


1

Southwest Greensburg, Sutersville, Trafford (Westmoreland

2

County Portion) (PART, District 01), Vandergrift, West

3

Newton, Youngstown and Youngwood.

- 18 -