Legislation Quick Search
09/19/2021 05:38 PM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=960&body=H

DOMINICK DeJOSEPH


 

Sessions

Session Position District Party
1969 173 Republican
1970 173 Republican
 Counties   Philadelphia

Biography

10/10/1915 - 01/08/2000

DeJOSEPH, Dominick M., a Representative from Philadelphia County; born in the city of Philadelphia, Philadelphia County, Pa., October 10, 1915; automobile and truck dealer; supervisor, Bureau of Motor Vehicles, Pennsylvania Department of Transportation (1963-1968); treasurer, 41st Ward Republican Executive Committee; elected as a Republican to the Pennsylvania House of Representatives for the 1969 term; unsuccessful campaign for reelection to the House for the 1971 term; died, January 8, 2000 in the city of Philadelphia, Philadelphia County, Pennsylvania.