Legislation Quick Search
07/16/2019 08:32 PM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=93&body=H

FRANK J. GIGLIOTTI


 

Sessions

Session Year Position District Party
1989- 1990 22 Democrat
1991- 1992 22 Democrat
1993- 1994 22 Democrat
1995- 1996 22 Democrat
1997- 1998 22 Democrat
1999- 2000 22 Democrat
 Counties   Allegheny

Biography

10/30/1942 - 08/07/2011

GIGLIOTTI, Frank J., a Representative from Allegheny County; born in Pittsburgh, Allegheny County, Pa., October 30, 1942; graduated, South Hills High School, 1969; attended, Carnegie Mellon Managerial School, 1984; municipal government operating engineer, city administration, Pittsburgh (1979-1988); special assistant, director of the Pittsburgh Department of Public Works (1980s); coordinator, Mayor Richard S. Caliguiri, city of Pittsburgh (1982-1984); chair, 19th Ward Democratic Committee; elected as a Democrat to the Pennsylvania House of Representatives in 1988; served 5 more consecutive terms (1989-2000); resigned from the House, June 15, 2000; died, August 7, 2011 in West Melbourne, Brevard County, Florida.