Legislation Quick Search
10/27/2020 01:46 PM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=8343&body=H

G. RONI GREEN


 

Sessions

Session Position District Party
2020 190 Democrat
 Counties   Philadelphia

Biography

06/09/1959 -

GREEN, G. Roni, a Representative from Philadelphia County; born, June 9, 1959; human services caseworker, Glendale County Assistance Office; elected, statewide secretary/treasurer, SEIU (2011-2014); business agent, SEIU Local 668; member, 38th Ward Democratic Committee; elected to the Pennsylvania House of Representatives as a Democrat in a Special Election on February 25, 2020; Sworn-In on March 16, 2020 to serve the remaining 2019 term.