Legislation Quick Search
11/15/2019 06:54 PM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=789&body=H

JOSEPH SEMANOFF


 

Sessions

Session Position District Party
1967 122 Republican
1968 122 Republican
1969 122 Republican
1970 122 Republican
1971 122 Republican
1972 122 Republican
1973 122 Republican
1974 122 Republican
 Counties   Carbon, Luzerne

Biography

08/16/1916 - 03/22/1981

Carbon County (1967-1972), Carbon and Luzerne Counties (1973-1974)

SEMANOFF, Joseph, a Representative from Carbon and Luzerne Counties; born in Coaldale, Schuylkill County, Pa., August 16, 1916; graduated, Nesquehoning High School, 1934; served, United States Army; grocer; elected as a Republican to the Pennsylvania House of Representatives for the 1967 term and served 3 more consecutive terms; unsuccessful campaign for reelection to the House in the 1974 General election; died, March 22, 1981 in Carbon County, Pennsylvania.