Legislation Quick Search
07/21/2019 04:43 AM
Pennsylvania State Senate
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=7152&body=S

Matthew H Smith


 

Sessions

Session Year Position District Party
2013 37 Democrat
 Counties   Allegheny, Washington

Biography

1972 -

Matthew Hayden "Matt" Smith (born September 19, 1972 in Bethel Park, Pennsylvania). He served as a member of the Pennsylvania State Senate, representing the 37th district from January 2013 until June 2015. A member of the Democratic Party, he also served in the Pennsylvania House of Representatives from 2007 to 2012. He was elected to the State Senate in the 2012 election.  Resigned his seat June 2015 to become President of the Greater Pittsburgh Chamber of Commerce.