Legislation Quick Search
02/22/2020 12:35 PM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=7040&body=H

JAMES O. KIERSTEAD


 

Sessions

Session Position District Party
1877 Republican
1878 Republican
 Counties   Luzerne

Biography

03/15/1829 - 08/01/1893

KIERSTEAD, James Oglevie, a Representative from Luzerne County; born, March 15, 1829 in Fairfield, Essex County, NJ; mason; engaged, building and construction trade; elected, overseer of the poor, Scranton; elected, council, Scranton; elected as a Republican to the Pennsylvania House of Representatives in 1876 and 1877; not a candidate for reelection to the House (1878); appointed, superintendent of construction, Office of the Supervising Architect, Scranton (1890-1893); died, August 1, 1893 in Scranton, Lackawanna County, Pennsylvania; interred, Forest Hill Cemetery, Dunmore, Lackawanna County, Pennsylvania.