Legislation Quick Search
11/16/2019 04:45 PM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=701&body=H

JOSEPH A. SULLIVAN


 

Sessions

Session Position District Party
1959 Democrat
1960 Democrat
1961 Democrat
1962 Democrat
1963 Democrat
1964 Democrat
1965 Democrat
1966 Democrat
1967 177 Democrat
1968 177 Democrat
1969 177 Democrat
1970 177 Democrat
1971 177 Democrat
1972 177 Democrat
1973 177 Democrat
1974 177 Democrat
1975 177 Democrat
 Counties   Philadelphia

Biography

08/09/1911 - 03/15/2002

SULLIVAN, Joseph A., a Representative from Philadelphia County; born in the City of Philadelphia, Philadelphia County, Pa., August 9, 1911; steel researcher and district representative, State Workmen’s Insurance Fund; member, 25th Ward Democratic Executive Committee; elected as a Democrat to the Pennsylvania House of Representatives in 1958 and reelected to serve 8 more consecutive terms; member, Democratic State Committee (1969-1972); resigned from the House, December 31, 1975; elected, sheriff, Philadelphia County (1977-1984); died, March 15, 2002 in the City of Philadelphia, Philadelphia County, Pennsylvania.