Legislation Quick Search
02/19/2020 12:55 AM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=6911&body=H

JOSIAH N. KOCHERSPERGER


 

Sessions

Session Position District Party
1877 Republican
1878 Republican
1879-1880 Republican
 Counties   Philadelphia

Biography

10/18/1825 - 02/08/1890

KOCHERSPERGER, Josiah N., a Representative from Philadelphia County; born in the city of Philadelphia, Philadelphia County, Pa., October 18, 1825; butcher; superintendent, State House of Philadelphia (now Independence Hall), (1869-1875); bill poster; elected as a Republican to the Pennsylvania House of Representatives for the 1877, 1878 and 1879 terms; not a candidate for reelection to the House (1880); officer, United States Customs Service, Philadelphia; died, February 8, 1890 in the city of Philadelphia, Philadelphia County, Pennsylvania; interred, Cedar Hill Cemetery, Philadelphia County, Philadelphia, Pennsylvania.