Legislation Quick Search
08/11/2020 08:16 PM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=682&body=H

MATTHEW J. CIANCIULLI, JR.


 

Sessions

Session Position District Party
1976 183 Democrat
1977 183 Democrat
1978 183 Democrat
1979 183 Democrat
 Counties   Philadelphia

Biography

07/28/1942 - 11/15/2008

CIANCIULLI, Matthew J., Jr., a Representative from Philadelphia County; born in the city of Philadelphia, Philadelphia County, Pa., July 28, 1942; graduated, Bishop Neumann High School; attended, St. Joseph’s College; retail grocer, family-owned Matt’s Market; chief revenue investigator, Philadelphia Department of Collections (1973-1975); chair, 1st Ward Democratic Executive Committee; elected as a Democrat by Special Election to the Pennsylvania House of Representatives on April 27, 1976 to serve the remaining 1975 term; Sworn-In, May 10, 1976 and reelected in 1976 and 1978; resigned from the House, November 14, 1979; died, November 15, 2008 in Hammonton, Atlantic County, New Jersey; intered, Fernwood Cemetery, Fernwood, Delaware County, Pennsylvania.