Legislation Quick Search
05/11/2021 04:39 PM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=669&body=H

RONALD R. DONATUCCI


 

Sessions

Session Position District Party
1977 185 Democrat
1978 185 Democrat
1979 185 Democrat
1980 185 Democrat
 Counties   Delaware, Philadelphia

Biography

01/21/1948 - 11/04/2020

DONATUCCI, Ronald R., a Representative from Delaware and Philadelphia Counties; born in the city of Philadelphia, Philadelphia County, Pa., January 21, 1948; graduated, Central High School; B.A., Temple University, 1970; J.D., University of Baltimore, 1974; lawyer; chief of enforcement, Philadelphia Licenses and Inspections (1973-1974); counsel, Philadelphia Parking Authority (1974); leader, 26th Ward Democratic Committee (1974-present); elected as a Democrat to the Pennsylvania House of Representatives for the 1977 and 1979 terms; resigned from the House, January 7, 1980; elected, register of wills, city of Philadelphia (1980-2020); died, November 4, 2020 in the city of Philadelphia, Philadelphia County, Pennsylvania; interred, Holy Cross Cemetery, Yeadon, Delaware County, Pennsylvania.