Legislation Quick Search
11/11/2019 06:14 PM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=618&body=H

GEORGE J. KANUCK


 

Sessions

Session Position District Party
1979 133 Republican
1980 133 Republican
1981 133 Republican
1982 133 Republican
 Counties   Lehigh

Biography

04/26/1943 -

KANUCK, George J., a Representative from Lehigh County; born, April 26, 1943 in Marion, Grant County, In.; B.A., University of Dayton, 1965; J.D., Suffolk University School of Law, 1976; served, United States Navy (1966-1967); attorney; solicitor, Joint Planning Commission of Lehigh-Northampton Counties (1978-1979); elected as a Republican to the Pennsylvania House of Representatives in a Special Election, January 30, 1979; Sworn-In on February 20, 1979 and reelected in 1980; resigned from the House, May 6, 1982; appointed, Delaware River Basin Commission (1982-1988); building contractor.