Legislation Quick Search
10/20/2019 11:03 AM
Pennsylvania State Senate
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=5491&body=S

Joseph F Smith

Sessions

Session Position District Party
1971 4 Democrat
1972 4 Democrat
1973 4 Democrat
1974 4 Democrat
1975 4 Democrat
1976 4 Democrat
1977 4 Democrat
1978 4 Democrat
1979 4 Democrat
1980 4 Democrat
1981 4 Democrat
1982 4 Democrat
 Counties   Philadelphia

Biography

1920 - 1999

Born January 24, 1920, Philadelphia. Resigned from state Senate July 21, 1981 after winning a special election to fill a vacancy in the US Congress. Died May 21, 1999.