Legislation Quick Search
12/13/2019 09:43 PM
Pennsylvania State Senate
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=5452&body=S

Harry Shapiro


 

Sessions

Session Position District Party
1933-1934 7 Republican
1935-1936 7 Republican
1937-1938 7 Democrat
1939-1940 7 Democrat
1941-1942 7 Democrat
1943-1944 7 Democrat
 Counties   Philadelphia

Biography

1887 - 1967

Born in New York City, June 21, 1887; later worked for the Leader Adminstration. Died December 1967. NOTE: SSI indicates birth date as June 22, 1887.