Legislation Quick Search
09/27/2021 07:44 PM
Pennsylvania State Senate
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=5360&body=S

John R. Pippy


 

Sessions

Session Position District Party
2003 37 Republican
2004 37 Republican
2005 37 Republican
2006 37 Republican
2007 37 Republican
2008 37 Republican
2009 Policy Committee Chair 37 Republican
2010 Policy Committee Chair 37 Republican
2011 37 Republican
2012 37 Republican
 Counties   Allegheny, Washington

Biography

12/10/1970 -

Early Life: 

John R. Pippy (R) 37th District includes parts of Allegheny County and Washington County; born December 10, 1970 in Ubon,Ubon Ratchathani Province, Thailand, son of Jack and Pensri Pippy; graduated, Malden Catholic High School, Malden, Massachusetts, 1988; B.S., environmental engineering, West Point Military Academy, 1992; M.A., strategic studies, United States Army War College 2017; M.A., International Relations, Irish American University, Dublin; Married Katherine; children Katelyn, Reagan, and Sean. Katelyn had a recurring role on the television drama Army Wives and played hockey for the Cornell University Big Red women's ice hockey program.

Professional titles; business ownership; board memberships; local government; club memberships:

member, West Point Alumni Association.; Equestrian Order of the Holy Sepulchre of Jerusalem (Investiture 2004); Parkway West Rotary; Knights of Equity, Pittsburgh Airport Area, Peters Township, South Hills, SW Communities & Sewickley Chamber of Commerce; board member, Pittsburgh Ballet Theatre, GPC/BSA, University of Pittsburgh. Cancer Institute Council, Senator Heinz Historical Center, Penn State-Beaver Advancement Board.

Awards:

United States Decorations and Badges Bronze Star Medal; Defense Meritorious Service Medal (with C Device) Meritorious Service Medal (with 1 Bronze Oak Leaf Cluster); Army Commendation Medal; Army Achievement Medal (with 2 Bronze Oak Leaf Clusters); Army Meritorious Unit Commendation; Army Reserve Components Achievement Medal (with 2 Bronze Oak Leaf Clusters); National Defense Service Medal (with 1 Bronze Star); Humanitarian Service Medal; Inherent Resolve Campaign Medal; Armed Forces Reserve Medal; Army Service Ribbon; Overseas Service Ribbon; Army Reserve Components Overseas Training Ribbon; Combat Action Badge; Parachutist Badge

Pennsylvania Politics: 

Elected, Pennsylvania House of Representatives, Republican 1996; won re-election in 1998 and was unopposed in 2000 and 2002. Resigned from the House, March 24, 2003.

Elected, Republican, Pennsylvania State Senate (March 11, 2003-June 30, 2012); first Asian born State Senator; elected, delegate, Republican National Convention (2004); Chairman: Senate Urban Affairs and Housing Committee; Chairman Legislative Budget and Finance Committee; Vice Chairman: Law and Justice Committee; member: Appropriations, Banking and Insurance, Transportation and Game and Fisheries committees. Resigned state senate seat at 11:59 PM EDT on June 30, 2012, leaving the seat vacant until the election that November.

Names of any service after Senate –year(s):

United States Army (active duty, 1992-1995) ; Second Lieutenant May 30, 1992, November 1992- October 1993 Mechanized Combat Engineer Platoon Leader, B Company 20th Engineer Battalion (MECH), Fort Hood, Texas; November 1993 - September 1994 Assault and Obstacle Platoon Leader, C Company 20th Engineer Battalion (MECH), Fort Hood, Texas; First Lieutenant May 30, 1994, October 1994 - April 1995 Executive Officer, Headquarters and Headquarters Company 20th Engineer Battalion (MECH), Fort Hood, Texas; United States Army Reserves (1995-2004) May 1995 - March 1998 Detachment Commander, 316th (Prime Power) Detachment, Kittanning, Pennsylvania; Captain April 1, 1999, April 1998 - October 2001 Environmental Coordination Officer, Headquarters 99th Regional Support Command, Moon Township, Pennsylvania; November 2001 - December 2003 Commander, 332nd Engineer Company, 463rd Engineer Battalion, Kittanning, Pennsylvania and Camp Arifjan, Kuwait; January 2004 - May 2004 Engineer Officer, USAR Troop Program Unit, Kittanning, Pennsylvania; Pennsylvania Army National Guard (2004-present); June 2004 - October 2005 Facility Management Officer, Pennsylvania Joint Force Headquarters, Fort Indiantown Gap, Pennsylvania; Major March 8, 2006, November 2005 - September 2006 Plans Officer, Pennsylvania Joint Force Headquarters, Fort Indiantown Gap, Pennsylvania; October2006 - September 2009 Engineer, Facilities and Engineering, Pennsylvania Joint Force Headquarters, Fort Indiantown Gap, Pennsylvania; October 2009 - February 2011 Design Branch Chief, Facilities and Engineering, Pennsylvania Joint Force Headquarters, Fort Indiantown Gap, Pennsylvania; March 2011 - December 2011 Operations Officer, Headquarters 28th Infantry Division, Harrisburg Military Post, Pennsylvania; Lieutenant Colonel February 9, 2012, January 2012 - June 2012 Division Engineer, Headquarters 28th Infantry Division, Harrisburg Military Post, Pennsylvania; July 2012 - January 2013 Division G7/Chief of Protection, Headquarters 28th Infantry Division, Harrisburg Military Post, Pennsylvania; February 2013 - August 2014 Brigade Operations Officer, 2nd Infantry Brigade, 28th Infantry Division, Washington, Pennsylvania; September 2014 - July 2016 Commander, Headquarters and Headquarters Company Brigade Special Troops Battalion, 2nd Infantry Brigade, Johnstown, Pennsylvania; August 2016 - June 2017 Senior Engineer Officer, Special Operations Joint Task Force – OPERATION INHERENT RESOLVE (Syria), Arifjan, Kuwait; July 2017 - August 2018 Commander, Headquarters and Headquarters Company 876th Brigade Engineer Battalion, 2nd Infantry Brigade, Johnstown, Pennsylvania; Colonel September 1, 2018, September 2018 - February 19 Construction Facilities Maintenance Officer, Pennsylvania Joint Force Headquarters, Fort Indiantown Gap, Pennsylvania; March 2019 - Present Commander, Headquarters and Headquarters Company 55th Maneuver Enhancement Brigade, Scranton, Pennsylvania; Brigadier General approved, Pennsylvania State Senate June 15, 2021; Congress: June 15, 2021 - Issue: Vol. 167, No. 104 — Daily Edition 117th Congress (2021 - 2022) - 1st Session page 54550

Pa. House of Representatives Biography

https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=59&body=H

Cited:

Trostle, S. (Ed.). (2007). The Pennsylvania manual, 118. Commonwealth of Pennsylvania, p. 3-21.