Legislation Quick Search
10/16/2019 08:59 AM
Pennsylvania State Senate
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=5208&body=S

Donald Paxson McPherson, Jr

Sessions

Session Position District Party
1949-1950 33 Republican
1951-1952 33 Republican
1953-1954 33 Republican
1955-1956 33 Republican
 Counties   Adams, Franklin

Biography

1906 - 1984

Born in Chambersburg, October 6, 1906, son of Senator Donald P. and Elizabeth (McLanahan) McPherson; Resigned, May 3, 1956; Died June 1984.