Legislation Quick Search
12/08/2021 08:47 PM
Pennsylvania State Senate
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=5115&body=S

Henry Riehle Brown


 

Sessions

Session Office Position District Party
1889-1890 12 Republican
 Counties   Montgomery

Biography

12/15/1844 - 01/12/1900

Henry Riehle Brown (R12) Montgomery County 1886-1890

Early Life: 

Henry Riehle Brown, born, December 15, 1844, city of Philadelphia, Philadelphia County, Pennsylvania; lawyer, Philadelphia bar (1866-1871); engaged, mercantile business; special bank examiner, office of the comptroller of the currency, State of California,1874-1876; Washington, D.C., 1876; receiver, National Bank, Wichita, Kansas, 1876-1877; lawyer, Montgomery bar, Norristown, 1877-1900; notary public 1877-1881, resigned; elected, Republican, Pennsylvania House of Representatives, Special Election , February 15, 1881; Sworn-In, February 18, 1881, served, remaining 1881 term; unsuccessful campaign for reelection 1882; secretary, treasurer, Montgomery County Republican Committee; solicitor, Montgomery County Commissioners, 1882-1885; elected, Pennsylvania State Senate (1886-1890); died, January 12, 1900, nervous prostate, result of bicycle fall, 18 months prior, University Hospital, in the city of Philadelphia, Philadelphia County, Pennsylvania; interment, Montgomery Cemetery, Norristown, Montgomery County, Pennsylvania. (i)

Early Career:

Engaged, mercantile business; special bank examiner, office of the comptroller of the currency, State of California,1874-1876; Washington, D.C., 1876; receiver, National Bank, Wichita, Kansas, 1876-1877; lawyer, Montgomery bar 1877-1900; notary public 1877-1881, resigned.

Pennsylvania Politics:

Elected, Republican, Pennsylvania House of Representatives, Special Election , February 15, 1881; Sworn-In, February 18, 1881, served, remaining 1881 term; unsuccessful campaign for reelection 1882.

Secretary, treasurer, Montgomery County Republican Committee, solicitor, Montgomery County Commissioners 1882-1885.

Elected, Pennsylvania State Senate, 12th district, Montgomery County 1886-1890, member, Centennial Affairs, Constitutional Reform, Canals and Inland Navigation, and Vice and Morality Committees.

Pennsylvania House of Representatives Biography:

https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=6844&body=H

Legacy:

Warm friend, Senator George Wallace Delamater (i)

Cited: 

Smull’s Legislative Hand Book, (1888) Cochran, T.B., Biographical Sketches of Senators, pages 641, 670, 676-678

         (i) Harrisburg Daily Independent (Harrisburg, Pennsylvania) Saturday January 13, 1900, Page 4