Legislation Quick Search
10/21/2019 08:24 AM
Pennsylvania State Senate
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=4942&body=S

James R Lloyd, Jr

Sessions

Session Position District Party
1979 5 Democrat
1980 5 Democrat
1981 5 Democrat
1982 5 Democrat
1983 5 Democrat
1984 5 Democrat
 Counties   Philadelphia

Biography

1950 - 1989

Born January 17, 1950, Philadelphia; Died August 18, 1989. Served the Senate 5th district 1979-1984. Joined Casey administration after Senate service.  Died while serving as an aide to Governor Robert P. Casey.