Legislation Quick Search
07/16/2019 08:43 AM
Pennsylvania State Senate
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=4626&body=S

Morton H Fetterolf, Jr

Sessions

Session Year Position District Party
1963 12 Republican
 Counties   Montgomery

Biography

1912 - 1997

Elected April 28, 1964; resigned 1964. Son of Morton Fetterholf, Morton Fetterolf, Jr. was born April 18, 1912, Bluebell, Montgomery County; died November 4, 1997, Blue Bell, Montgomery County. Phil Inquirer, Nov 7, 1997:  Morton H. Fetterolf Jr., 85, a former Pennsylvania state senator who had been a golf association official and a founder of a professional football team, died Tuesday at his home in Blue Bell, Montgomery County. Mr. Fetterolf began his political career in February 1950, when he was appointed to the Whitemarsh Township Board of Supervisors. He resigned as the board's chairman in August 1956 and ran successfully for the state House seat in the Third District. In his fourth term, he was elected Republican majority whip of the House.