Legislation Quick Search
07/22/2019 11:54 AM
Pennsylvania State Senate
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=4333&body=S

M Joseph Rocks


 

Sessions

Session Year Position District Party
1981 4 Democrat
1983 4 Democrat
1985 4 Democrat
1987 4 Democrat
1989 4 Democrat
 Counties   Philadelphia

Biography

1947 -

Born June 6, 1947, son of Joseph F. and Catherine (Gilchrist) Rocks. U.S. Army Security Agency, 1967-1971; Defense Language Institute, Monterey CA. Member of the Pennsylvania Senate from the 4th district 1981-1990. Member of House of Representatives from the 199th district 1979-1980. He lost his senate seat to Allyson Schwartz in 1990. Ran as a Republican for Philadelphia mayor in 1995 losing to incumbent Ed Rendell.