Legislation Quick Search
04/05/2020 10:19 PM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=4017&body=H

JEFFERSON W. SMITH


 

Sessions

Session Position District Party
1915-1916 Republican
1917-1918 Republican
1921-1922 Republican
1923-1924 Republican
 Counties   Philadelphia

Biography

03/15/1859 - 08/08/1936

SMITH, Jefferson W., a Representative from Philadelphia County; born, March 15, 1859 in the city of Lancaster, Lancaster County, Pa.; printing apprentice, Harrisburg Patriot (4 years); member, Typographical Union No. 2; appointed, superintendent, Station S, United States Post Office, Philadelphia (1893-1910); clerk, mercantile appraisers’ office, Philadelphia; elected to the Pennsylvania House of Representatives as a Republican in 1914; resigned from the House, June 2, 1915; reelected to the House in 1916, 1920 and 1922; not a candidate for reelection to the House (1918, 1924); agent, children’s bureau,  office of the commissioners, Philadelphia County; Republican candidate for reelection to the House (1936); died, August 8, 1936 in Atlantic City, Atlantic County, New Jersey.