Legislation Quick Search
10/20/2020 02:11 PM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=3570&body=H

JAMES F. McANDREW


 

Sessions

Session Position District Party
1907-1908 Democrat
1909-1910 Democrat
 Counties   Lackawanna

Biography

08/24/1864 - 11/16/1933

McANDREW, James F., a Representative from Lackawanna County; born in Archbald, Lackawanna County, Pa., August 24, 1864; coal miner; member, board of education, Archbald (1898-1904); elected as a Democrat to the Pennsylvania House of Representatives to the 1907 and 1909 terms; not a candidate for reelection to the House for the 1911 term; president, United Mine Workers, Union 1682; check weighman, Hudson Coal Co.; died, November 16, 1933 in Archbald, Lackawanna County, Pennsylvania; interred, St. Thomas Aquinas Cemetery, Archbald, Lackawanna County, Pennsylvania.