Legislation Quick Search
04/16/2021 05:13 AM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=3524&body=H

JOSEPH MacIVER


 

Sessions

Session Position District Party
1899-1900 Republican
1901-1902 Republican
1903-1904 Republican
 Counties   Philadelphia

Biography

08/05/1871 - 12/15/1934

MacIVER, Joseph, a Representative from Philadelphia County; born, August 5, 1871 in the city of Philadelphia, Philadelphia County, Pa.; telegraph operator, Western Union; employed, Postal Telegraph Cable Company; detective, District Attorney’s office, Philadelphia County; member, school board, 39th Ward, Philadelphia; elected to the Pennsylvania House of Representatives as a Republican in 1898, 1900, and 1902; not a candidate for reelection to the House (1904); deputy receiver of taxes, city of Philadelphia; died, December 15, 1934 in the city of Philadelphia, Philadelphia County, Pennsylvania.