Legislation Quick Search
04/14/2021 12:16 AM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=3123&body=H

FREDERICK D. FREUDENBERGER


 

Sessions

Session Position District Party
1907-1908 Republican
1909-1910 Republican
 Counties   Schuylkill

Biography

07/02/1870 - 01/18/1929

FREUDENBERGER, Frederick D., a Representative from Schuylkill County; born in Tamaqua, Schuylkill County, Pa., July 2, 1870; served, Company B, 8th Regiment, Pennsylvania National Guard (1888-1891); employed, furniture store (5 years); general store proprietor (12 years); elected as a Republican to the Pennsylvania House of Representatives to the 1907 and 1909 terms; resigned from the House, April 15, 1909; postmaster, United States Postal Service, Tamaqua (1909-1913); realtor; insurance salesman; member, board of health, Tamaqua; elected, clerk of courts, Schuylkill County (1915-1922); director, Tamaqua National Bank; died, January 18, 1929 in Danville, Montour County, Pennsylvania.