Legislation Quick Search
06/23/2021 07:55 AM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=3019&body=H

RALPH R. DOWN


 

Sessions

Session Position District Party
1913-1914 Republican
 Counties   Mercer

Biography

10/22/1869 - 08/10/1948

DOWN, Ralph R., a Representative from Mercer County; born in Stratford, Ontario, Canada, October 22, 1869; graduated, Stratford Collegiate Institute; graduated, Chicago College of Pharmacy, 1890; druggist; proprietor, lumber and hardware sales; secretary, Sharon school board (1902-1912); elected, delegate, Republican State Convention (1908); elected as a Republican to the Pennsylvania House of Representatives to the 1913 term and served 1 term; not a candidate for reelection to the House for the 1915 term; vice president, First National Bank of Sharon; died, August 10, 1948 in Sharon, Mercer County, Pennsylvania.