Legislation Quick Search
04/17/2021 05:10 PM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=2977&body=H

JAMES DAWICK


 

Sessions

Session Position District Party
1909-1910 Republican
 Counties   Philadelphia

Biography

08/05/1852 - 09/12/1929

DAWICK, James W., a Representative from Philadelphia County; born, August 5, 1852 in the city of Philadelphia, Philadelphia County, Pa.; election clerk, city of Philadelphia; indictment clerk, District Attorney’s office, city of Philadelphia; elected as a Republican to the Pennsylvania House of Representatives for the 1909 term; resigned from the House, May 1, 1909; chief clerk, office of the commissioners, Philadelphia County; tipstaff, municipal court, city of Philadelphia; died, September 12, 1929 in the city of Philadelphia, Philadelphia County, Pennsylvania.