Legislation Quick Search
04/17/2021 03:54 PM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=2660&body=H

EDMUND J. ADAMSON


 

Sessions

Session Position District Party
1909-1910 Republican
 Counties   Philadelphia

Biography

08/08/1844 - 12/10/1919

ADAMSON, Edmund J., a Representative from Philadelphia County; born August 8, 1844 in the city of Philadelphia, Philadelphia County, Pa.; employed, Pennsylvania House of Representatives; aide, Pennsylvania State Senator John E. Reyburn; elected as a Republican to the Pennsylvania House of Representatives for the 1909 term; resigned from the House, February 7, 1910; elected, select council, Philadelphia (1910-1911); died, December 10, 1919 in the city of Philadelphia, Philadelphia County, Pennsylvania.