Legislation Quick Search
07/19/2019 12:35 PM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=266&body=H

LEANNA M. WASHINGTON


 

Sessions

Session Year Position District Party
1993- 1994 200 Democrat
1995- 1996 200 Democrat
1997- 1998 200 Democrat
1999- 2000 200 Democrat
2001- 2002 200 Democrat
2003- 2004 200 Democrat
2005- 2006 200 Democrat
 Counties   Philadelphia

Biography

07/28/1945 -

WASHINGTON, LeAnna M., a Representative from Philadelphia County; born in the City of Philadelphia, Philadelphia County, Pa., July 28, 1945; M.H.S., human services, Lincoln University; attended, Flemming Fellows Leadership Institute, John F. Kennedy School of Government, Harvard University, 2002; Employee Assistance Program Manager, Philadelphia Parking Authority; trustee, Lincoln University; elected to the Pennsylvania House of Representatives in a Special Election on November 2, 1993 to serve the remaining 1993 term; Sworn-In, November 22, 1993 and reelected to 6 more consecutive terms; resigned from the House, June 14, 2005; elected, Pennsylvania State Senate (June 14, 2005-October 31, 2014); appointed, board, Pennsylvania Higher Education Assistance Agency (2009-2010).