Legislation Quick Search
11/28/2020 03:31 AM
Pennsylvania State Senate
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=2598&body=S

Jack E. Wagner


 

Sessions

Session Position District Party
1993 42 Democrat
1994 42 Democrat
1995 42 Democrat
1996 42 Democrat
1997 42 Democrat
1998 42 Democrat
1999 42 Democrat
2000 42 Democrat
2001 42 Democrat
2002 42 Democrat
2003 42 Democrat
2004 42 Democrat
 Counties   Allegheny

Biography

1948 -

Early Life:

Jack E. Wagner (D), born January 4, 1948, in Pittsburgh, son of Robert Conrad Wagner, Jr. and LaVerne Toner Wagner; South Hills High School, 1965; Indiana University of Pennsylvania, (B.S.), safety management, 1974; married Nancy Hopkins Wagner; 2 children: Luke, Sara.

Early Career:

U.S. Marine Corps, 1966-68, infantry, Vietnam, wounded in action, received various citations including Purple Heart; former president, Pittsburgh City Council; council member at large, past president, Beechview Community Council; manager, National Accounts Loss Control Service, CNA Insurance; paramedic, Citizens Ambulance Service; board member, Greater Pittsburgh Convention & Visitors Bureau, Pa. Firefighters’ & Emergency Services Caucus, Pa. Coal Caucus, Pa. Veteran’s Memorial Commission, Task Force on Adoption Law, Pittsburgh Regional Alliance, Sharing & Caring Inc., Vietnam Vets Leadership Program, University of Pittsburgh Cancer Institute, University of Pittsburgh Institute of Politics; alumni board, Indiana University of Pennsylvania; Pittsburgh Film Office; chair, Genesis-Riverside Runs for Adoption; member, Veteran’s Political Action Committee (V-PAC), f (DAV), German American National Congress, Italian Sons & Daughters of America, Knights of Equity, Ancient Order of Hibernians, Lions Club, Elks, Moose, VFW, American Legion, Italian-American War Veterans; member, American Society of Safety Engineers; 3 Rivers Regatta; 3 Rivers Bass Classic.

Pennsylvania Politics:

Elected to the Pa. Senate 1994; Firefighter and Emergency Services Caucus, Pa. Coal Caucus; left office January 18, 2005.

Continued Government Service:

50th Pa. Auditor General, January 2005 - January 2013. 

 

Cited: Pennsylvania Manual, Biographies of Members of the Senate, pg. 3-23; Volume 112, December 1995. Pennsylvania Manual, Biographies of Members of the Senate, pg. 3-24; Volume 116, December 2003.