Legislation Quick Search
11/30/2020 07:14 PM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=2303&body=H

LLOYD D. STAMBAUGH


 

Sessions

Session Position District Party
1939-1940 Republican
1941-1942 Republican
 Counties   Perry

Biography

11/17/1887 - 04/18/1976

STAMBAUGH, Lloyd Daniel, a Representative from Perry County; born, November 17, 1887 in Blain, Perry County, Pa.; graduated, New Bloomfield Academy; school teacher (13 years); elected, treasurer, Perry County (1924-1928); operator, flour and feed mill; farmer; elected as a Republican to the Pennsylvania House of Representatives for the 1939 term; reelected to the House to serve 1 more consecutive term; not a candidate for reelection to the House (1942); chair, Perry County Republican Party; died, April 18, 1976 in Harrisburg, Dauphin County, Pennsylvania.