Legislation Quick Search
04/03/2020 08:16 PM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=2274&body=H

GEORGE C. SHOEMAKER


 

Sessions

Session Position District Party
1945-1946 Republican
1947-1948 Republican
1949-1950 Republican
1951-1952 Republican
1953-1954 Republican
 Counties   Schuylkill

Biography

09/23/1900 - 09/15/1953

SHOEMAKER, George C., a Representative from Schuylkill County; born in Gordon, Schuylkill County, Pa., September 23, 1900; co-owner, automobile business; elected as a Republican to the Pennsylvania House of Representatives to the 1945 term and served 4 more consecutive terms; appointed, chair, Joint Legislative Committee on Susquehanna River Fishways (1947-1948); died while in office, September 15, 1953 in Ashland, Schuylkill County, Pennsylvania; interred, Christ Church Cemetery, Fountain Springs, Schuylkill County, Pennsylvania.