Legislation Quick Search
09/29/2020 04:36 AM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=2273&body=H

RAYMOND J. SHETTEL


 

Sessions

Session Position District Party
1931-1932 Democrat
1933-1934 Democrat
 Counties   York

Biography

02/14/1875 - 08/08/1961

SHETTEL, Raymond J., a Representative from York; born in Upper Allen Township, Cumberland County, Pa., February 14, 1875; farmer; hog and cattle breeder; elected, Fairview Township school board; director, York Haven State Bank; Insurer (12 years); elected as a Democrat to the Pennsylvania House of Representatives for the 1931 and 1933 terms; not a candidate for reelection to the House for the 1935 term; died, August 8, 1961 in Lewisberry, York County, Pennsylvania; interred, Chestnut Hill Cemetery, Mechanicsburg, Cumberland County, Pennsylvania.