Legislation Quick Search
07/10/2020 06:05 PM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=2222&body=H

CHARLES LAW ROBERTSON


 

Sessions

Session Position District Party
1943-1944 Republican
1945-1946 Republican
1947-1948 Republican
 Counties   Lackawanna

Biography

01/29/1877 - 10/26/1967

ROBERTSON, Charles Law, a Representative from Lackawanna County; born in Dunmore, Lackawanna County, Pa., January 29, 1877; graduated, Wyoming Seminary; graduated, University of Pennsylvania; lawyer; elected, burgess, Moosic Borough (1906-1910); elected as a Republican to the Pennsylvania House of Representatives to the 1943 term and served 2 more consecutive terms; appointed, Joint Legislative Committee on Decedents’ Estates Laws (1945-1948); not a candidate for reelection to the House (1948); died in October 26, 1967 in Dalton, Lackawanna County, Pennsylvania; interred, Dunmore Cemetery, Dunmore, Lackawanna County, Pennsylvania.