Legislation Quick Search
02/19/2020 08:57 PM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=2193&body=H

JAMES A. QUISENBERRY


 

Sessions

Session Position District Party
1953-1954 Republican
 Counties   Erie

Biography

06/11/1923 - 08/02/1991

QUISENBERRY, James A., a Representative from Erie County, born in Washington, DC, June 11, 1923; L.L. B., Washington and Lee University, 1948; served, Air Corps, United States Army (Word War II); attorney; professor of political science, Gannon College (1949-1950); elected as a Republican to the Pennsylvania House of Representatives for the 1953 term; unsuccessful campaign for reelection to the House for the 1955 term; died, August 2, 1991 in Virginia.