Legislation Quick Search
12/16/2019 07:22 AM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=2187&body=H

CARMI GLOVER PRESTON


 

Sessions

Session Position District Party
1937-1938 Democrat
1939-1940 Democrat
 Counties   Lawrence

Biography

08/18/1907 - 12/16/1993

PRESTON, Carmi Glover, a Representative from Lawrence County; born in New Castle, Lawrence County, Pa., August 18, 1907; graduated, New Castle Senior High School; attended, Westminster College; accountant; elected to the Pennsylvania House of Representatives as a Democrat to the 1937 term (Sworn-In on December 1, 1936); reelected to serve the 1939 term; resigned from the House, November 1, 1940; unsuccessful campaign, mayor, New Castle (1951); died, December 16, 1993 in Cary, Wake County, North Carolina; interred, Apex Cemetery, Apex, Wake County, North Carolina.