Legislation Quick Search
12/16/2019 07:37 AM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=2186&body=H

JOHN LEWIS POWERS


 

Sessions

Session Position District Party
1933-1934 Democrat
1935-1936 Democrat
1937-1938 Democrat
1939-1940 Democrat
1941-1942 Democrat
1943-1944 Democrat
1945-1946 Democrat
1947-1948 Democrat
1949-1950 Democrat
 Counties   Allegheny

Biography

02/08/1880 - 07/28/1949

POWERS, John Lewis, a Representative from Allegheny County; born, February 8, 1880 in Baltimore, Md.; attended public schools; engaged in the wall paper and paint business; chair, 25th Ward Democratic Committee; elected to the Pennsylvania House of Representatives as a Democrat in 1932; reelected and served 8 consecutive terms thereafter; died while in office, July 28, 1949 in Pennsylvania; interred, Saint Mary’s Cemetery, Pittsburgh, Allegheny County, Pennsylvania.