Legislation Quick Search
12/13/2019 11:33 PM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=2155&body=H

ISIDOR OSTROFF


 

Sessions

Session Position District Party
1937-1938 Democrat
 Counties   Philadelphia

Biography

09/23/1906 - 11/26/1976

OSTROFF, Isidor, a Representative from Philadelphia County; born, September 23, 1906 in Camden, Camden County, NJ; graduated, University of Pennsylvania, 1927; LL.B., University of Pennsylvania Law School, 1930; attorney; member, 5th Ward Democratic Committee; elected as a Democrat to the Pennsylvania House of Representatives in a Special Election on November 3, 1936 to serve the remaining 1935 term; reelected to the House for the 1937 term; not a candidate for reelection to the House for the 1939 term; co-creator, Independence Hall Association; presidential appointee, Consul to Guatemala; died, November 26, 1976.
 
 
 
Archival Collections

Isidor Ostroff Papers (Independence National Historical Park), 1933-1968 and undated.  National Park Service, Independence National Historical Park, Philadelphia, Pa.