Legislation Quick Search
07/04/2020 03:34 PM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=2146&body=H

JAMES J. O'DARE, SR.


 

Sessions

Session Position District Party
1939-1940 Republican
1941-1942 Republican
1943-1944 Republican
1945-1946 Republican
1947-1948 Republican
1949-1950 Republican
 Counties   Philadelphia

Biography

02/18/1886 - 01/06/1950

O’DARE, James J., a Representative from Philadelphia County; born, February 18, 1886 in the City of Philadelphia, Philadelphia County, Pa.; general contractor; Deputy Sheriff, Philadelphia County; Republican Committeeman (20 years); elected as a Republican to the Pennsylvania House of Representatives to the 1939 term and served 5 more consecutive terms thereafter; appointed, Joint Legislative Committee on Unemployment Compensation (1947-1948); died while in office, January 6, 1950 in the City of Philadelphia, Philadelphia County, Pennsylvania.