Legislation Quick Search
10/27/2020 08:18 AM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=2126&body=H

ROBERT W. MUNLEY


 

Sessions

Session Position District Party
1939-1940 Democrat
1941-1942 Democrat
1943-1944 Democrat
1945-1946 Democrat
1947-1948 Democrat
 Counties   Lackawanna

Biography

04/16/1906 - 01/25/1947

MUNLEY, Robert W., a Representative from Lackawanna County; born in Archbald, Lackawanna County, Pa., April 16, 1906; graduated, Archbald High School; attended, St. Thomas College (University of Scranton); deputy collector, United States Internal Revenue Service (1933-1938); elected as a Democrat to the Pennsylvania House of Representatives to the 1939 term; reelected to serve 4 more consecutive terms; died while in office, January 25, 1947 in Scranton, Lackawanna County, Pennsylvania; interred, St. Thomas Aquinas Cemetery, Archbald, Lackawanna County, Pennsylvania.