Legislation Quick Search
12/11/2019 10:02 AM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=2057&body=H

JOSEPH A. McARDLE


 

Sessions

Session Position District Party
1937-1938 Democrat
 Counties   Allegheny

Biography

06/29/1903 - 12/27/1967

McARDLE, Joseph A., a Representative from Allegheny County; born, June 29, 1903 in Muncie, Delaware County, In.; insurance broker; elected as a Democrat to the Pennsylvania House of Representatives to the 1937 term (Sworn-In on December 1, 1936); unsuccessful campaign for reelection to the House for the 1939 term; elected, United States Congress (1939-January 5, 1942); elected, Pittsburgh City Council (1942-1949); Republican State Committeeman (1950-1966); died, December 27, 1967 in Pittsburgh, Allegheny County, Pennsylvania; interred, Calvary Cemetery, Pittsburgh, Allegheny County, Pennsylvania.
 



After 1 session(s) serving in the Pennsylvania House of Representatives, JOSEPH A. McARDLE went on to serve in congress