Legislation Quick Search
04/03/2020 08:58 PM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=2006&body=H

MILES W. LEDERER


 

Sessions

Session Position District Party
1949-1950 Democrat
1951-1952 Democrat
1953-1954 Democrat
 Counties   Philadelphia

Biography

12/30/1897 - 12/25/1953

LEDERER, Miles W., a Representative from Philadelphia County; born, December 30, 1897 in the City of Philadelphia, Philadelphia County, Pa.; attended, Northeast High School; served, United States Army (World War I); auditor investigator, Pennsylvania Department of Auditor General (12 years); chair, 18th Ward Democratic Committee; member, Democratic State Executive Committee; elected as a Democrat to the Pennsylvania House of Representatives to the 1949 term and served 3 consecutive terms; died while in office, December 25, 1953 in the City of Philadelphia, Philadelphia County, Pennsylvania.