Legislation Quick Search
07/04/2020 03:44 PM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=1985&body=H

THOMAS J. KIRLEY


 

Sessions

Session Position District Party
1943-1944 Democrat
1945-1946 Democrat
1947-1948 Democrat
1949-1950 Democrat
 Counties   Allegheny

Biography

07/12/1894 - 02/09/1950

KIRLEY, Thomas J., a Representative from Allegheny County; born, Pittsburgh, Allegheny County, Pa. on July 12, 1894; attended parochial and public schools; served, United States Navy (1917-1919, World War I); police inspector; elected to the Pennsylvania House of Representatives as a Democrat in 1942; reelected and served 3 more consecutive terms; appointed, Joint Legislative Committee on Juvenile Delinquency and Child Welfare (1947-1948); died while in office, February 9, 1950 in Pittsburgh, Allegheny County, Pennsylvania; interred, Calvary Cemetery, Pittsburgh, Allegheny County, Pennsylvania.