Legislation Quick Search
12/12/2019 02:32 PM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=1972&body=H

LAWRENCE P. KEENAN


 

Sessions

Session Position District Party
1937-1938 Democrat
1939-1940 Democrat
1941-1942 Democrat
 Counties   Allegheny

Biography

09/07/1892 - 02/21/1974

KEENAN, Lawrence P., a Representative from Allegheny County; born, Pittsburgh, Allegheny County, Pa. on September 7, 1892; attended, St. Rosalia High School; captain, Allegheny County Police; superintendent, Allegheny County Workhouse; elected, Democratic State Committee (1924-1930); elected to the Pennsylvania House of Representatives as a Democrat to the 1937 term (Sworn-In on December 1, 1936); reelected to the House to the 1939 and 1941 terms; appointed, Joint Committee to Investigate the Advisability of Flood Walls to Protect Pittsburgh (1937-1938); not a candidate for reelection to the House (1942); warden, Allegheny County Workhouse; died, February 21, 1974 in Pittsburgh, Allegheny County, Pennsylvania; interred, Calvary Cemetery, Pittsburgh, Allegheny County, Pennsylvania.