Legislation Quick Search
12/07/2019 12:29 PM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=1951&body=H

WILBERT DEWITT IMBRIE


 

Sessions

Session Position District Party
1937-1938 Republican
1939-1940 Republican
1941-1942 Republican
1943-1944 Republican
 Counties   Butler

Biography

01/05/1876 - 08/23/1962

IMBRIE, Wilbert DeWitt, a Representative from Butler County; born, January 5, 1876 in Brownsville, Licking County, Oh.; attended, West Sunbury Academy; D.D.S., Baltimore College of Dental Surgery; attended, Western University of Pennsylvania (University of Pittsburgh); attended, Marchants Post-Graduate School; dentist; elected, burgess, Harrisville (4 terms); director, First National Bank of Harrisville; elected to the Pennsylvania House of Representatives as a Republican to the 1937 term (Sworn-In on December 1, 1936); served 3 more consecutive terms; not a candidate for reelection to the House (1944); district dental officer, Pennsylvania Department of Health; died, August 23, 1962 in Pennsylvania; interred, Prairie Cemetery, Harrisville, Butler County, Pennsylvania.