Legislation Quick Search
09/24/2021 07:53 AM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=1810&body=H

JOSEPH J. FEOLA


 

Sessions

Session Position District Party
1943-1944 Republican
1947-1948 Republican
 Counties   Philadelphia

Biography

02/04/1894 - 05/15/1968

FEOLA, Joseph J., a Representative from Philadelphia County; born in the city of Philadelphia, Philadelphia County, Pa., February 4, 1894; served, Company B, 109th Infantry, 29th Division, United States Army (World War I); employed, city of Philadelphia (1925-1947); appointed, local receiver of taxes, Philadelphia (1928); elected as a Republican to the Pennsylvania House of Representatives by Special Election on September 14, 1943; Sworn-In, February 10, 1944 to serve the remaining 1943 term; reelected to the House to serve the 1947 term; appointed, Joint Legislative Committee on Industrial Development  and Expansion (1947-1948); unsuccessful campaign for reelection to the House for the 1945 and 1949 terms; died, May 15, 1968.