Legislation Quick Search
12/06/2019 02:04 PM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=1792&body=H

HERBERT P. DYSON


 

Sessions

Session Position District Party
1937-1938 Democrat
 Counties   Perry

Biography

07/12/1885 - 05/10/1977

DYSON, Herbert Pannebaker, a Representative from Perry County; born, July 12, 1885 in New Providence, Lancaster County, Pa.; graduated, Franklin and Marshall Academy, 1903; B.S, engineering, Lehigh University, 1907; manufacturer; elected as a Democrat to the Pennsylvania House of Representatives for the 1937 term (Sworn-In on December 1, 1936); not a candidate for reelection to the House for the 1939 term; died, May 10, 1977 in Pennsylvania.