Legislation Quick Search
04/05/2020 11:06 PM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=1602&body=H

JAMES WYND, JR.


 

Sessions

Session Position District Party
1957-1958 Republican
1959 Republican
1960 Republican
1961 Republican
 Counties   Wyoming

Biography

07/05/1913 - 03/28/1961

WYND, James, Jr., a Representative from Wyoming County; born in Tunkhannock, Wyoming County, Pa., July 5, 1913; graduated, Tunkhannock High School; elected, sheriff, Wyoming County (1944-1952); president, Pennsylvania Sheriffs’ Association (1950-1951); member, Wyoming County Republican Committee; elected as a Republican to the Pennsylvania House of Representatives to the 1957 term and served 2 more consecutive terms; died while in office, March 28, 1961 in Harrisburg, Dauphin County, Pennsylvania; interred, Sunnyside Cemetery, Tunkhannock, Wyoming County, Pennsylvania.