Legislation Quick Search
11/27/2020 01:46 AM
Pennsylvania House of Representatives
https://www.legis.state.pa.us/cfdocs/legis/BiosHistory/MemBio.cfm?ID=1567&body=H

ANDREW C. THOMAS


 

Sessions

Session Position District Party
1953-1954 Democrat
1955-1956 Democrat
 Counties   Allegheny

Biography

08/08/1902 - 05/23/1962

THOMAS, Andrew C., a Representative from Allegheny County; born, August 8, 1902 in McKeesport, Allegheny County, Pa.; barber; deputy sheriff, Allegheny County (1946-1952, 1957-1962); elected, school director, Port Vue, Pa. (6 years); elected, justice of the peace, Port Vue (1948-1954); jury investigator; elected as a Democrat to the Pennsylvania House of Representatives to the 1953 and 1955 terms; unsuccessful campaign for reelection to the House for the 1957 term; died, May 23, 1962 in McKeesport, Allegheny County, Pennsylvania; interred, Calvary Cemetery, Pittsburgh, Allegheny County, Pennsylvania.